Polonya inşa edeceği nükleer enerji santrali için ABD’li Westinghouse şirketi ile anlaştı

0
127

Polonya’da 2026 yılında inşaatına başlanacak olan nükleer santralinin, ABD merkezli nükleer enerji şirketi Westinghouse Electric Company tarafından inşa edileceği bildirildi.

Başbakan Mateusz Morawiecki, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, ülkesinin ilk nükleer enerji projesinin Westinghouse Electric Company’nin “güvenilir teknolojiyle” inşa edileceğini belirtti.

Morawiecki, projenin Polonya-ABD arasındaki güçlü ittifakın başarısının göstergesi olduğunu kaydetti.ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm da sosyal medya platformu Twitter’dan yaptığı açıklamada, 40 milyar dolarlık projenin ABD’li işçilere 100 binden fazla istihdam yaratacağını söyledi. Granholm, projenin “Polonya ile ilişkileri güçlendirme konusunda büyük bir adım” olduğunu ifade etti.

Projenin Rusya’ya mesaj olduğuna da işaret eden Granholm, “Onların (Rusya’nın) artık enerjiyi silah olarak kullanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Polonya’nın kuzeyinde inşa edilecek santralin ilk üç reaktörünün 2033’te elektrik üretmeye başlaması tahmin ediliyor. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.