Poşet satışından devlet ne kadar kazandı?

0
808

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in marketlerde parayla satılan plastik poşetler ile ilgili vermiş olduğu soru önergesini yanıtladı. Bedava poşet uygulamasına son verildiğinden bu yana yaklaşık 1.5 milyar poşet satışı gerçekleştiğini ifade eden Kurum, bu satışlardan da 221 milyon 681 bin lira Geri Kazanım Katılım Payı elde edildiğini açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in plastik poşetle ilgili önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, marketlerde bedava poşet uygulamasına son verilmesinden bu yana poşet kullanımının yüzde 78 azaldığını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, marketlerde bedava poşet uygulamasına son verilmesinden bu yana yaklaşık 1.5 milyar poşet satıldığını ve poşet satışından 221 milyon 681 bin lira Geri Kazanım Katılım Payı elde edildiğini açıkladı.

CHP’li Ömer Fethi Gürer ise Bakan Kurum’un yapmış olduğu açıklama karşısında şu ifadelerde bulundu:

“Ülkemizde yılda 30-35 milyar adet plastik poşet üretildiği, kişi başı poşet kullanım miktarının ise 440 adet olduğunu Çevre ve Şehircilik Bakanı geçtiğimiz tarihte verdiği yanıtla açıkladı. Ocak 2019’da yürürlüğe giren marketler ve alışveriş merkezlerinde plastik poşetlerin ücretlendirilmesiyle ilgili uygulamada poşetin ücretli olmasının tüketimi azaltacağı ifade edilerek vatandaştan poşet parası tahsil edilmeye başlandı. Uygulamada çevre için düşünülen bu düzenlemenin yansıması ve genel durumunun araştırılması, bu yolla marketlerin, bakanlığın ve hazinenin poşet bedellerinden sağladığı kazançların ve bunun atık bertarafında kullanılıp kullanılmadığının da araştırılması önemlidir. Sayın Bakanı’ın vermiş olduğu azalma oranı neye göre ölçümlenmiştir. Bazı marketler poşet boyutunu küçültmüştür. AVM’lerde ve marketlerde poşetlerin küçüldüğüne tanık oluyoruz, bu durumda poşet kullanımın artması gerekir. Bir poşet yerine en az 3-4 poşet kullanılması gerekmektedir. Çevre bilinci düşünülüyorsa plastik poşetler tamamen kalkmalı farklı alternatifler sepet, file vb. teşvik edilmelidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.