Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri Hizbullah vakfının sınavına çağırıyor

0
1193

Milli Eğitim Bakanlığı, Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen Peygamber Sevdalıları Vakfı’na okullarda sınav düzenlemesi için izin verdi. Yapılan sınavda derece yapan öğrencilerin umreye götürüleceği söylenirken bir çok öğretmen de sınav için görevlendirilerek okullarda çağrı yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen, Peygamber Sevdalıları Vakfı’na, okullarda peygamberin hayatını anlatan, “Siyer” sınavı düzenlenmesi için izin verdi. İki hafta sonra düzenlenecek olan sınav için, İstanbul’da çok sayıda öğretmenin görevlendirilerek çocuklara çağrı yaptığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, Sultançiftliği’nde bir ilkokulda okuyan ve “Siyer” sınavına hazırlanan H.R.K. isimli kız çocuğu, “Bu sınava girmemi aslında babam istemiyor. ‘Otur okul derslerine çalış’ diyor. Ancak babamdan tablet istiyorum. Parası olmadığı için alamıyor. Bende tablet kazanmak için sınava gireceğim” dedi. Yine aynı semtte oturan ve çocuğunun sınava girmesini istemeyen M.N. isimli bir anne ise “Bizler bu sınava karşı çıktığımız için din düşmanı ilan ediliyoruz. Okulda öğretmenler ve diğer veliler tarafından dışlanıyoruz” diye konuştu. 

Habere göre, vakfın sınavı ülke genelinde ve ilkokul, ortaokul ile liselerde düzenleyeceği söylenirken, tablet, bisiklet, çeyrek altın gibi 2 bin farklı ödülün yanı sıra, en iyi dereceyi yapan öğrencilerin vakfa emanet edilerek umreye gönderileceği belirtildi. Öğrencilerin ise sınava katılmak için 5 TL ödeme yaptığı da öğrenildi. 

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün aynı vakfın okullarda daha önce de sınav yapması için izin verdiği biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.