Ruhani: “ABD yaptırımları vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine neden oluyor.”

0
700

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD halkına hitaben açık bir mektup yazdı.

Ruhani mektubunda, ABD yönetiminin ülkelerine karşı uyguladığı yaptırımların yeni tip koranavirüsü (covid 19) salgını ile mücadelelerini zorlaştırdığını ve ölümlerin artmasına neden olduğunu belirterek, yaptırımların kaldırılması talebinde bulundu.

Ruhani mektubunda, “İran küresel bir sorun olan koronavirüsle boğuşurken ABD’nin acımasız ekonomik terörizmine maruz kalıyor. ABD, yürüttüğü politikalardan geri adım atmıyor ve böylece salgının da yayılmasına yol açıyor. ABD yaptırımları İran’ın koronavirüsle mücadelesine engel olarak, vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine neden oluyor.” diye seslendi.

Ruhani, ABD yaptırımlarının ülkesinin ekonomisine yüz milyarlarca dolar zarara uğratarak çok sayıda vatandaşı iş ve gelirden yoksun bıraktığına dikkat çekerek, şimdiki salgının yola açacağı risklere de değindi.

“Bu salgının İran’daki sağlık sistemi ve kriz yönetimindeki mali kaynakların zayıflamasına yol açmasını isteyen dar görüşlü ve düşmanca politikalar, diğer ülkelerin de bu salgınla mücadelesine direkt etki edecektir.” diyen İran Cumhurbaşkanı mektubunu şu şekilde tamamladı: “Uluslararası yasalar ve insan haklarına riayet edilmesi, ABD ve diğer halkların yararınadır. Şunu bilmelisiniz: Gelecek nesiller sizi, yöneticilerinizin politikalarından sorumlu tutacaktır. Dünyadaki halklar şu an ABD hakkında iyi şeyler düşünmüyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.