Salih Müslim: Rojava Federasyondan Vazgeçmeyecek!

0
1415

_salih-muslim

Erdoğan’ın Putin’den özür dilemesi sonrası normalleşmesi beklenen Türkiye-Rusya ilişkilerinin Rojava’yı nasıl etkileyeceği akılları kurcalamaya başlamışken Salih Müslim’den açıklama geldi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İncirlik Hava Üssü’nü Rusya’ya açabileceğini söylemesi üzerine, bu durumun Rojava’ya bir müdehale konusunda Türkiye’nin Rusya’yı ikna etme çabası olduğu iddia edilmişti.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim ise yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yeniden normalleşmesinin özerk yönetim programına etki etmeyeceğini, Rojava’nın federasyondan vazgeçmeyeceğini söyledi. Müslim, Afrin ve Kobani kantonlarını da birleştireceklerini söyledi.


Lübnan’da yayımlanan El-Hayat gazetesine konuşan PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye- Rusya ilişkilerinin “normalleştirilmesini” değerlendirdi.

Salih Müslim, sınırda Rus uçağının düşürülmesiyle gerilen Türkiye ve Rusya ilişkilerinin yeniden normalleşmesinin özerk yönetim programlarında bir değişikliğe yol açmayacağını söyledi. Rojava’da federasyondan vazgeçmeyeceklerini ve Afrin ile Kobane’yi birleştireceklerini anlatan
Müslim, şöyle konuştu:


“Batı Kürdistan’da (Suriye’nin kuzeyi) 3 ABD üssü var. ABD öncülüğündeki Uluslararası koalisyon ve Washington’un desteğine güveniyoruz. Dış dünya ile diplomatik ilişkilerin geliştirilmesinin önünü açan ve Kürtler’e ait ayrı bir bayrak kabulü de dahil olmak üzere 85 maddeden oluşan bir federal anayasa taslağı hazırlıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.