Suriyelilere Vatandaşlık!

0
1734

şaşkın

Suriyelilere Vatandaşlık Vereceğiz Diyen Erdoğan’a Yanıt!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz’ açıklamasına halktan red geldi. Yapılan ankette halkın %90’ı Suriyelilere vatandaşlıkberilmesine ‘hayır’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırındaki Kilis’te düzenlenen iftar programındaki konuşmasında “Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığımızın bu konuda attığı adımlar var, ellerinden geleni bakanlığımız oluşturduğu bir ofisle takip etmek suretiyle bu kardeşlerimize bu yardımı, bu desteği yaparak onlara vatandaşlık imkanını vereceğiz” açıklamasını yapmıştı.


ERDOĞAN’IN BU ÇIKIŞI TARTIŞMA BAŞLATTI


Erdoğan’ın bu çıkışının Suriyelilerden oy devşirmek için, Başkanlık yolunda ‘oy’un olduğu belirtilirken dünya basınında da yer buldu. Times gazetesi haberi “Erdoğan oylarını satın almak için 2.7 milyon Suriyeliye vatandaşlık öneriyor” başlığıyla verirken,The Daily Telegraph gazetesi de “Türkiye’nin Suriyelilere vatandaşlık teklifi AB anlaşmasını tehlikeye atıyor” yorumunu yaptı.


HALKIN %90’I SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİNE KARŞI


Tartışmalar devam ederken Foxhaber bir anket yaptırtı. Tek sorulu ankette vatandaşlara ‘Sizce Türkiye’de yaşan Suriyelilere vatandaşlık verilmeli mi?’ diye soruldu. Anketten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aksine halkın %90 HAYIR derken sadece %10 EVET dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.