Saraysız Başkan Türkiye’de! Darısı Başımıza…

0
1439

MujicaVeÜçBacakyeni
”Uruguay’ın ve dünyanın en yoksul devlet başkanı.” olarak bilinen Jose Mujica Türkiye’ye geldi.
Türkiye’de bir dizi etkinliğe katılacak Uruguaylı Başkan’ın programında İşçiler de var.

MujicaHalkİleBeraber

CHP’li belediyelerin ve DİSK’in konuğu olarak Türkiye’de bulunan Mujica’yı havalimanında CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa karşıladı.
Mujica, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konuğu olarak İzmir’de de etkinliklere katılacak.

jose mujicaTanıtımAfişi

İşçilerle de buluşacak!

Mujica, bugün saat 19.00’da İstanbul Tabip Odası’nın Toplantı Salonunda bir etkinliğe katılacak. DİSK’in organize ettiği etkinlik, ”Mujica İşçilerle Buluşuyor” ismiyle düzenleniyor.

MujicaVeToprakYolluSaray

Aynı zamanda eski bir gerilla olan Jose Mujica, devlet başkanlığı sıfatıyla aldığı maaşının yüzde doksanını bağışlamış ve ”Dünyanın En Yoksul Devlet Başkanı” olarak anılmaya başlamıştı. Yaşamının büyük bir kısmını bu şekilde süren Jose Mujica, bağışlarını yoksullara ve küçük esnafa destek olan kurumlara yapıyor.

MujicaTarlada

Gelirinin büyük kısmını bağışlayan Mujica’nın elinde kalan para ise, Uruguay’da ortalama bir maaşa denk gelen bir miktar. Resmi görevlilerin mal varlığını açıklamak zorunda olduğu belirtilen Uruguay’da Jose Mujica da 2010 yılında mal varlığını açıklıyor: o dönem 1987 model bir Wolkswagen Beetle’ye denk gelen 1800 dolar.
MujicaVosvos
Mujica ayrıca, Uruguay devletinin verdiği lüks konutta yaşamaktan özenle kaçınmış, karısına ait olan, toprak yollu ve başkentin dışında bir bölgede olan çiftlik evinde kalmış. Başkan ve eşi burada tarlada çalışıp, çiçek yetiştiriyor.
MujicaVeÇiçekler
Başkan ve karısının yaşadığı bu evi, yalnıza iki polis ve üç bacaklı Manuela isimli bir köpek koruyor.
MujicaEv
Kendisinin ”En Yoksul Başkan” olarak anılmasının hatırlatılması üzerine, ”En yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Yoksul insanlar, sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler.” demiş ve yoksulluğun tanımını farklı bir bakış açısıyla değerlendirmiş bir röportajda.
MujicaSelam

Eski Gerilla

14 yılı hapishanelerde geçen Mujica, Uruguay’ın 60’lı ve 70’li yıllarda etkili olan devrimci gerilla örgütü Tupamarolar militanıdır.
MujicaCHE
Çatışmalarda altı kez vurulan Mujica, 2009 yılında devlet başkanı seçilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.