Satışları durma noktasına gelen Tekel bayileri de KDV, ÖTV indirimi istiyor

0
463

Temel gıda maddelerinde yürürlüğe giren yüzde 7’lik KDV indirimi uygulaması sonrası Tekel bayileri de alkollü içeceklerde KDV ve ÖTV indirimi beklediklerini açıkladı.

Tekel Bayileri Platformu üyesi Bülent Cansın ANKA’ya yaptığı açıklamada, gıdada yapılan KDV indiriminin kendi sattıkları ürünlerde de yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Zaten biz, çok gıda ürünü satan esnaflar değiliz. Alkolde ivedilikle ÖTV ve KDV oranının düşürülmesi gerekmekte. Satışlarımız tamamen durdu. Personel çıkarmak zorunda kaldık. Bir personel çalıştırıyordum, çıkarmak zorunda kaldım. 7/24 çalışıyorum. Sabah kalkıyorum, gecenin ilerleyen saatlerine kadar dükkanımda tek başıma çalışıyorum. Bakın, yarın bir gün birçok esnaf arkadaşımız batacak. İşsizlik çoğalacak, hırsızlık, gasp artacak. İnsanlar, bu şekilde giderse bizlerin dükkanını gasp edecek. Yetkililere sesleniyoruz. Lütfen alkoldeki ÖTV ve KDV oranlarını makul seviyeye getirin. Elektrik zamlarında da ciddi anlamda geri adım atın. Yoksa hepimiz batacağız. Yetkililer, küçük esnaf olarak lütfen bizlerin sesini duysun.”

Platform üyesi Cenk Emanet de elektriğe gelen zamlar nedeniyle de zor durumda olduklarını aktararak, “Küçük esnaf olarak dolaplarımızı çalıştıramıyoruz. Lambalarımızın sayılarını azaltmaya başladık. Mecburen kısıyoruz. Hiçbir küçük esnaf bunların altından bu şekilde kalkamayacak” ifadelerini kullandı.

Elektrik faturalarının kiralarından fazla geldiğini aktaran platform üyeleri, dükkan kirasından fazla elektrik faturası ödediklerini, elektrik zamları geri alınmadığı takdirde de birçok esnafın batacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.