Adana ‘Avrupa’nın plastik çöplüğü’ne dönüştürüldü: İthal edilen plastik atık son 15 yılda 196 kat arttı

0
672

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gönderilen plastik atık miktarı son 15 yılda 196 kat arttı. Konuyla ilgili açıklama yapan, ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, verimli tarım arazileriyle bilinen Adana’nın, Avrupa’nın plastik çöplüğü haline geldiğini belirtti.

Adana Haber Merkezi’nde yer alan habere göre, Çin’den sonra, Malezya, Vietnam ve Tayland’ın plastik atık ithalatına kısıtlama getirmesiyle birlikte Türkiye’nin, Avrupa’nın yeni plastik çöp rotası haline geldiğini belirten Bulut, Avrupa’nın plastik çöpünü en çok alan ülke olan Türkiye’nin 2019 yılında 582 bin 296 ton, 2020’de de yaklaşık 660 bin ton plastik atık ithal ettiğini açıkladı.

Çevre örgütü Greenpeace’in yayınladığı ‘Atık Oyunu’ başlıklı raporun Adana’nın topraklarının kanserojen maddelerle nasıl kirletildiğini ortaya koyduğunu ifade eden Bulut, “Verimli tarım arazileriyle anılan Adana, Avrupa’nın plastik çöplüğü haline geldi. Topraklarımıza, insanlarımıza, doğamıza yazık oluyor. Denetimi yapılmayan plastik atıklar Adana’da yasa dışı olarak çevreye dökülmekte ve açıkta yakılıyor. Adana’nın verimli tarım, hayvancılık ve sulama arazileri içinde yer alan 5 farklı çöp döküm alanlarından alınan toprak, kül, su ve tortu örnekler üzerinde yapılan incelemede kanserojen maddelerden dioksin ve furan miktarının, kirletilmemiş toprak numunesinin 400 bin katı üzerinde olduğu saptanmıştır. Bu saptama Türkiye’de toprakta rapor edilen en yüksek toksik düzeydir.” dedi.   

Söz konusu kimyasal maddelerin besin zinciri yoluyla hayvan ve insanlara geçtiğini belirten Bulut, plastik atıkların yasa dışı yakılması sonucu ortaya çıkan ağır metal, dioksin, furan ve kalıcı organik kirleticilerin toprağa, suya, havaya ve besin zincirine karışarak kansere neden olduğunu, insan sağlığına geri dönüş olmayan zararlar verdiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.