Savaşlar Olmasın Uğurlar Ölmesin

0
1354

savaslar-olmasin-ugurlar-olmesin21 Kasım 2004 tarihinde babası Ahmet Kaymaz’ı iş dönüşü karşılarken özel harekâtçılar tarafından 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz için DTP Beyoğlu Uğur Kaymaz Çocuk İnisiyatifi, 27 Haziran günü saat 13.00’de Galatasaray Lisesi önünde katillerin cezalandırılması talebiyle bir eylem gerçekleştirdi.
Eylemde “Adımız Uğur, Adımız Barış, Adımız Güneş, Adımız Özgürlüktür” pankartının yanı sıra “Hepimiz Uğur Kaymaz’ız”, “Geleceğimi Öldürme”, “Bomba Değil Şeker İstiyorum”, “Kürt Çocuklarına Dokunma”, “Davos’ta Fatih Erdoğan, Kürdistan’da Çocuk Katili” gibi dövizler ve Uğur Kaymaz’ın fotoğrafları taşındı.
Eylemde yapılan açıklamada basın ve yetkililerin olayı “Kızıltepe’de 2 terörist öldürüldü şeklinde verdiği ifade edildi.. Oysa Uğur Kaymaz öldürüldüğünde, 12 yaşında Dicle İlköğretim Okulu 5-C sınıfı öğrencisiydi. Baba Ahmet Kaymaz tır şoförüydü” ifadelerine yer verildi. Açıklamada “Uğur’un davasında, Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 4 polis; Mehmet Karaca, Yaşefetti Açıkgöz, Salih Ayaz ve Seydi Ahmet Tangel isimli katiller hakkında meşru müdafaada bulundukları iddiası ile haklarında beraat kararı verildi. Şimdi biz soruyoruz. Nerede Adaletiniz?” sözleri ile devam etti. Adaletin Kürt çocuklarına işlemediği ifade edilirken; göçe zorlandıklarına ve yakınlarının sorgusuz sualsiz kaybedildiğine de değinildi. 23 Nisan’da “dipçikli demokrasi verildi bize… Yine 2008 yılı sonunda bugüne kadar 83 Kürt çocuğu polise taş attığından, zafer işareti yaptığından dolayı tam 373 yıl verildi” sözleri ile devam etti. Açıklamada son olarak “Adaleti, hukuku çiğnetmeyin, kirletmeyin. Gözleriniz kör, kulaklarınız sağır olmasın. Bu utançla yaşamayın, serbest bırakılan katilleri cezalandırın. Uğur’u katledenlere beraat, zafer işareti yapan çocuklara hapis vermeyin. Bu adaletsizliktir. Bu adaletsizliği derhal düzeltin yoksa biz bu ülkede gölge düşmüş adalete asla güvenmeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.
Yapılan açıklamanın ardından 4 yaşındaki Rozerin şiir okudu. Eylem boyunca “Hepimiz Uğuruz, Adalet İstiyoruz”, “Dipçikli Gelecek İstemiyoruz”, “Uğur’un Katili Faşist Devlettir” gibi sloganlar atıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.