Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu’ndan avukatlar için acil çağrı

0
981

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, adil yargılanma talebi ile ölüm orucunda olan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için çağrıda bulundu.

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun ölüm orucundaki iki avukat için “bu şartlar altında cezaevinde kalamaz” raporu sonrasında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verilen kararı tanımaması, Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu tarafından eleştirildi ve avukatların acil şekilde bırakılması gerektiği bildirildi.

30 Temmuz’da yayınlanan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için acil çağrı

Açlık grevi eylemlerini 5 Nisan’dan bu yana ölüm orucuna dönüştürerek sürdüren Av. Ebru Timtik 209. gününde, Av. Aytaç Ünsal ise 178. gününde, sağlık durumlarının değerlendirilmesi için dün Adli Tıp Kurumuna sevkedilmiş; 30.07.2020 tarihi itibariyle İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından düzenlenen “cezaevi şartlarında kalmasının sağlığı açısından uygun olmadığı” yönündeki rapor, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesine ulaşmıştır.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi ise bu rapora rağmen, tutukluluğun devamına ve cezaevinde kalmalarının sağlıkları için uygun olmaması nedeniyle, sözde “tedavileri” için hastaneye sevk edilmelerine karar verdi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinin, 18 avukat hakkında verdiği mahkumiyet kararı, siyasi saiklerle ve bütün usul kuralları ihlal edilerek verilmiş hukuksuz bir karardır. Adil yargılama talebiyle ölüm orucunda bulunan iki meslektaşımız hakkında bugün verilen “TUTUKLULUĞUN DEVAMI VE HASTANEYE SEVK KARARI” ise bu hukuksuzluğu katmerleştiren, hem Ebru ve Aytaç için, hem de aileleri, meslektaşları için işkence niteliğindedir.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.