Sermayenin Adaleti: Ya Donacaksın Ya da İşsiz Kalacaksın!

0
1297

Bursa Harmancık’ta, doğalgaz boru hattında elektrik tesisatı döşeyen işçiler, kötü çalışma koşullarını teşhir ettikleri için işten atıldı.

İnşaat-İş Sendikasına üye işçiler, dondurucu soğukta su içinde çalışmaya zorlandıklarını belirterek, bu durumu gösteren fotoğrafları sendikalarına yolladıkları için işlerine son verildiğini duyurdu.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan İnşaat-İş Sendikası, patronların “işin bitmesi”ni bahane ettiklerini, ancak işçilerin işten atılmasının asıl sebebinin sendikal örgütlenme düşmanlığı olduğunu bildiklerini belirtti. 

Sendikanın açıklaması şöyle:

“Bursa Harmancık’ta doğalgaz boru hattında elektrik tesisatı döşeyen üyelerimiz, 27 Aralık tarihinde suyun içinde çalıştıklarını belgeleyen fotoğraflar göndererek hangi koşullarda çalışmaya zorlandıklarını teşhir etmişlerdi. Yüklenici firma TANAP’a bağlı ELMAK isimli taşeron firma bünyesinde çalışan üyelerimiz bu koşulları fotoğraflarla teşhir ettikleri için ‘iş bitimi nedeniyle’ denilerek, yasadışı bir şekilde işten çıkarıldılar. Üyelerimizin fotoğrafları gönderdikleri gün hava sıcaklığı eksi 1 dereceydi. Dizlerine kadar su içinde çalıştırılan arkadaşlarımız çalışırken resmen donduklarını ifade ederek, ‘Mecbur tutuyorlar. Biz direniyoruz. Hava don.’ demişlerdi. İnşaat patronlarının bu tutumunun esas nedeninin ‘işin bitmesi’ değil, sendikal örgütlenme düşmanlığı olduğunu biliyoruz. Bu sendika düşmanlığına karşı inşaat patronlarına diyoruz ki, ne yaparsanız yapın o şantiyelere sendikamızın girmesini engelleyemeyeceksiniz! İşçi kıyımlarına, ücret gasplarına, kanımıza sudan ucuz muamele yapılmasına karşı bugüne kadar yürüttüğümüz mücadelemizi büyüterek yolumuza devam edecek, o sömürü çarkına çomak sokmayı sürdüreceğiz!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.