Sevgimizde ve mücadelemizde yaşıyorlar

0
873

Devrimci hareketin 12 Eylül askeri cuntasına karşı direniş hazırlıkları içindeyken, 17 Ocak 1981 tarihinde hayatlarını kaybettiler. Amerikancı faşist cunta, muhalefeti şiddet yoluyla sindirmiş, devrimci hareketleri de dağıtmıştı. O koşullarda direnmek çok önemliydi.

Ali Aktürk hayatın içinde ve kendi tecrübeleriyle devrimci olmuştu. Hayat onu çevresinde çok inisiyatifli ve sözünün insanı, güvenilen bir lider olarak yetiştirmişti. Ali Aktürk bir halk önderi olduğu kadar da alçak gönüllü bir devrimciydi. O, otorite peşinde değil, olaylara çözüm bulma peşinde yürüdü. Zorlu bir hayatın içinde yetişmiş ve çok çeşitli işlerde çalışmış olmasının da yardımıyla yaratıcılığı gelişmişti.

Metin Adil Toraman devrimci harekete Yeni Levent Lisesi yıllarında katılmıştı. Lisede yoksul aileden gençlerle varlıklı ailelerden gençler devrimci hareket içinde kaynaşmışlardı. Metin bu süreçte Dev-Genç’li arkadaşlarıyla birlikte gecekondu semtlerine gidip gelmeye başladı. Metin, “varoşların” halkını, halk da onu çok sevdi. Metin, liseden sonraki öğrenim döneminde daha aktif bir devrimci oldu. Mücadeleye ve arkadaşlarına kuvvetle bağlı ve çok yetenekli bir eylemciydi.

Halkın mücadeleye ilgisinin arttığı bugünkü koşullarda Metin Adil Toraman ve Ali Aktürk gibi devrimcilere çok ihtiyacımız var. Onların nezdinde bu ay kaybettiğimiz MLKP lider kadrolarından Zeki Gürbüz’ü, sosyalizm yolunda mücadeleye hayatlarını adamış tüm devrimcileri sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Doğan çocuklara adları verildi. En önemlisi ise devrimci kişiliklerinin gelecek kuşaklara örnek olmasıdır…

Anıları mücadelemizde yaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.