Şili Devlet Başkanı Halktan Özür Diledi: Bu Konuda İleri Görüşlü Olamadık

0
1144

Şili’de Hükümet’in ekonomi politikalarına karşı eylemler devam ediyor. Devam eden eylemlere yönelik bugün Devlet Başkanı Sebastian Pinera bir basın toplantısı düzenledi. Halkın taleplerini göz önüne alarak bir dizi ekonomik yardım planının hayata geçirileceğini açıklayan Pinera halktan da özür diledi. Sebastian Pinera “Bu konuda ileri görüşlü olamadığımızı kabul ediyor ve bu nedenle özür diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Pinera, protestolara son vermek amacıyla muhalefet ve iktidar partileri ile yaptığı görüşme sonrasında hazırlanan ve 10 ana maddeden oluşan “Sosyal Gündem” isimli ekonomik yardım paketini açıkladı. Yardım paketinde, emeklilik ve engelli maaşlarında artış, sağlık hizmetlerinde iyileştirme, asgari ücretten az kazanılmasının önüne geçme, elektrik zammının iptali ve yüksek gelir elde eden sektörlere fazla vergi konulması öngörülüyor.

Diğer yandan birçok işçi sendikasını çatısı altında toplayan Üniter İşçi Merkezi (CUT), 23 ve 24 Ekim tarihlerinde ülkede genel grev yapacaklarını duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.