Sınırların açılmasının ardından insan kaçakçıları indirime gitti: “Meriç’ten geçiş artık 100 lira”

0
1060

İdlib’te geçtiğimiz hafta TSK’ya düzenlenen ve 36 askerin hayatını kaybettiği saldırının ardından AKP hükümetinin sınırları açmasıyla birlikte, Avrupa’ya gitmek isteyen binlerce kişi Yunanistan sınırına akın etti.

Yunanistan güvenlik güçlerinin sınırdan geçişlere engel olması ve müdehale etmesi üzerine mülteciler de sınırı geçebilmek için insan kaçakçılarına yöneldi.

Euronews’te yer alan habere göre kaçakçılar, indirime gittiklerini hatta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından bu işi daha kolay yapabildiklerini söyledi.

Edirne’de Meriç Nehri’nin kenarında bekleyen bir kaçakçı, “Göçmenlerin buraya gelip Yunanistan’a geçme durumu oldu. Türkiye tarafından bir serbestlik var. Daha önce adam başı 200, 300 dolara geçiriyorduk karşı tarafa. Şimdi Türk parası ile 100 liraya geçiriyoruz. Görev gibi görüyorum. Ben parasında değilim. Bunlar buradan gitsinler, Türkiye’nin ekonomik durumu düzelsin benim için başka bir şeye gerek yok.” dedi.

Bir diğer kaçakçı ise, “Şu anda göçmenler devamlı geliyor. Binlerce kişi. Sayısı bile belli değil. Her akşam sabaha karşı binlerce insan geçiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan bu konularda şey yaptı, izin verdi bunların buradan gitmesi için. Ama Yunanistan tarafında sıkıntı yaşıyoruz. Az önce karşı tarafta Yunan askerleri bize silah çektiler.” diyerek yaşadıklarını anlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.