Sitilides: “Kontrolen çıkmış bir enflasyon, denetimsiz bir işsizlik ve çok ciddi bir borç krizi kapınızda”

0
1122

Amerika ve Türkiye arasında devam eden S-400 hava savunma sistemi krizi devam edecek gibi gözüküyor. Amerikan Dışişleri Başkanlığı danışmanlarından Jogn Sitilides yükselmeye devam eden kriz, F-35’lerin durumu ve ekonomik ambargo konusunda Amerika’nın Sesi’nden Dilge Timoçin’in sorularını yanıtladı.

Trump Yönetimi Ciddi

Yaşanan krizin ABD açısından S-400’lerin alımının durdurulacağı zamana değin süreceğini kaydeden Sitilides, “Trump yönetimi Türkiye ile olan F-35 savaş uçakları anlaşmasını sona erdirme konusunda ciddi” dedi. Arizona’daki eğitim üssüne şu an üç adet F-35 savaş uçağı yollandığını ve Türk pilotların eğitiminin devam ettiğini bildiren danışman, “Ancak Türkiye’ye teslim edilmedi bu uçaklar. Ve Ankara S-400 anlaşmasını hayata geçirirse teslim edileceklerini sanmıyorum” diye ekledi.

Türkiye IMF’den Kredi Almaya Zorunda Kalabilir

“Başkan Trump Türkiye’yi ekonomik olarak cezalandıracağı konusunda çok kesin konuştu. Türkiye bu tür yaptırımları kaldırabilecek durumda değil. Resmi olarak resesyona girerse, ekonomiyi kurtarmak için IMF’den kredi almak zorunda kalabilir. Kontroldan çıkmış bir enflasyon, denetimsiz bir işsizlik ve çok ciddi bir borç krizi kapınızda. Bence ekonomik olarak Türkiye son 20 yılın en zayıf dönemini yaşıyor” şeklinde konuşan Sitilides son olarak F-35 teknolojisini tehlikeye sokacak her türlü S-400 sisteminin Amerika’nın kırmızı çizgisi olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.