SİVAS’ TA KATLEDİLENLER KADIKÖY’DE ANILDI

  0
  1161

  Sivas, Madımak katliamının 22. yılında binlerce insan Kadıköy’de bir araya gelerek hayatını kaybedenleri andı.
  Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul şubelerinin çağrıcısı olduğu anmaya Birleşik Haziran Hareketi, HDP, DHF, Partizan, KESK ve DİSK gibi birçok emek örgütü ve siyasi parti de destek verdi.
  Saat 14.30’da Kadıköy Boğa ve Mehmet Ayvalıtaş parkında toplanan kitle sloganlar eşliğinde Rıhtım’a yürüdü.
  Birleşik Haziran Hareketi de “Sivas’ın hesabı sorulacak, görülmemiş hesap kalmayacak” pankartıyla Boğa’dan binlerce kişiyle miting alanına yürüdü. Haziran korteji “Hırsız, katil Erdoğan, Sivas’ın ışığı sönmeyecek, Sivas’ın hesabı sorulacak, Anaların öfkesi katilleri boğacak, Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla yürüyüşü sonlandırarak miting alanında yerini aldı.
  Mitingde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün “Sivas katliamının 22. yılında canımız hala yanıyor. Dünyanın gözü önünde canlı yayında on binlerce kişinin yapmış olduğu katliamın yaraları sarılabilmiş değil. Dün Sivas’ta katliam yapanlar bugün Roboski’de katliam yapanlarla aynı kişilerdir. Dün Sivas’ta katliam yapanlar bugün Fransa’da, Kuveyt’te, Tunus’ta saldıranlardır. 22 yıl önce bugün Kobani’yi kan gölüne çeviren canilerdir. Biz sizin ne kadar demokrat ne kadar laik olduğunuzu Sivas katliamı sırasında gördük. Gerici güruhun ağızlarında salya aka aka ellerinde ateşlerle oteli yaktıkları anlarda ‘kahrolsun laiklik’ diye bağırmaları hala kulaklarımızda. Sivas katliamı 22 yıl önce aydınlığa, bilime, sanata, gençliğe ve geleceğimize yapılan bir saldırıdır.” dedi. Düzgün konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu dava mahşere kalmayacak. Bu davanın hakimi ve savcısı bizleriz. Bu davayı bizler göreceğiz ve bizim vicdanımızda karar bellidir. Madımak utanç müzesi yapılmadan biz her gün yanmaya devam edeceğiz. Zaman aşımını tanımıyoruz, Sivas’ın ışığı sönmeyecek.”
  Madımak’ta yaşamını yitiren sanatçı Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin de: “Bizler meydanlara sığmıyoruz. Cumhurbaşkanı görsün. Başbakan görsün. Şehitlerin içinden kurtulan gazi olarak bedenim 3. derece yanmıştır. Madımak Oteli’nin müze olmasını istiyorum” dedi.
  Mitinge Kadıköy Belediye başkanı Aykurt Nuhoğlu, HDP ve CHP milletvekilleri de katıldılar. Miting türküler ve semah eşliğinde son buldu.10632641_739150309544217_907597742901870162_n

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.