Soma’da Çocuklarını Kaybeden Analar Yerde Sürüklendi!

0
1854
Foto: Gazete Yolculuk
Foto: Gazete Yolculuk

Dün Soma davasının 19. duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti, katliamın sorumlusu Ali Günay Çelik’in serbest bırakılmasına karar verdi. Karara salonda bulunan aileler tepki göstermişti.

Bugün ise katliamda yakınlarını kaybedenler tahliye kararını protesto etmek için Soma Beşyol Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını Soma faciasında oğlunu kaybeden İsmail Çolak okudu. Çolak, “Bu mücadele emek mücadelesi, bu mücadele yaşam mücadelesi. Bu mücadele sadece 301 için değil Ermenek için, Şirvan için, daha dün Şırnak’ta kaçak maden ocağında yaşamını yitiren 7 madenci için, bu mücadele bir işçi daha ölmesin diyenlerin mücadelesidir” diyerek herkesi mücadeleye çağırdı.

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapmak isteyen ailelere ise polis saldırdı. Aileleri ve anaları yerde sürükleyen polislere, çevredekiler tepki gösterdi. Eylemin sonunda aileler “Bu yerde yatan annelerin çocukları geri gelmeyecek, bu anneler sizler için bugün buradalar. Bunu unutmayın!” dediler.

IMG_0472Yakınlarını kaybeden ailelerin yaşadığı bu durum ilk değil. Soma katliamından birkaç gün sonra o dönem Başbakanlık Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak çalışan Yusuf Yerkel, bir madenci yakınını tekmelemişti. Yusuf Yerkel daha sonra başka bir göreve getirildi.

18 Ekim 2017

Kaynak: sendika62.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.