Soylu: “Araştırmacı gazetecilik nerdeyse yok. Her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum.”

0
784

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, araştırmacı gazeteciliğin neredeyse bittiğini iddia etti.

Soylu’nun bu sözleri sosyal medyada tepki toplarken, çok sayıda gazetecinin mesleğini yaptığı için hapishanelere atıldığı hatırlatılarak, Soylu’nun sözlerine “Silivri soğuktur.” yorumları yapıldı.

İçişleri Bakanı Soylu bir radyo programına katılarak dikkat çekici açıklamalar yaptı. Sunucunun, “Gazetecileri eleştirir misiniz? Yanlış bilgi verdiklerinde kendilerine ulaşıp düzeltme yapar mısınız?” sorusuna, “Araştırmacı gazetecilik şu an yok neredeyse. Türkiye’de birçok şey üretilir. Beni affedin ama en ağır iş adliye muhabirliği oldu. Dün Ertuğrul Özkök bir yazı yazmış kendisine mektup yazdım. Yazısında eksikler vardı. Bu eksikleri mektup yazarak ilettim. Beni eleştiriyor. Bana, ‘Siz Kadıköy’de dans eden kadınlara müdahaleyi savunuyorsunuz’ diyor. Niye ben karşı olayım beni bağışlayın dans eden kadınlar ‘devlete, polise, hakime tecavüzcü katil’ derse biz nasıl çözeriz bu işi? Türkiye kadına şiddet, cinayette Avrupa yasaları ile eş değerde ilerliyor. Bu konuda her kesimden desteğe ihtiyacımız var. Biz destek bekliyoruz. İdeolojik tutum beklemiyoruz. Ben de mektupta dedim ki ‘keşke dans etselerdi de devlete katil, tecavüzcü demeselerdi’ biz huzur iklimi inşa etmeye devam edeceğiz.” yanıtını verdi.

Açıklamasının devamında, sürekli gözaltı ve tutuklama baskısı altında çalışan gazetecileri görmezden gelerek basın mensuplarının artık çok rahat olduklarını iddia eden Soylu, “Bazı gazeteciler var ideolojik olarak kopmuşlar, doğruyu görmüyorlar. Biz ne dersek diyelim bizi yok hükmünde görüyorlar. Biz onları ikna edemeyiz. Onlarla uğraşmam ama yazdıklarını okurum nasıl psikolojide olduklarını bilmem gerek. Ben gazetecilik mesleğini en çok eleştiren bir siyasetçiyim. Bir gazetecinin hata yapma lüksü yoktur. Bizim vardır ama onların yoktur. Bir gazeteci bir iki kere hata yaparsa affedilir. Basın mensupları artık çok rahatlar. Bir dönemin gazetecileri çok emek verirdi. Şimdi dönüp her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum. Şu an eleştirerek düzeltilmesi gereken onca konu var ki anlatamam.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.