Süleyman Soylu konuştu, Amerika’ya karşı direniyorlarmış!

0
1373

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugünkü sahur programına İstanbul Pendik’te katıldı. Trabzonlu iş insanlarının düzenlediği programa katılan Soylu, “Artık dünyaya haraç ödemeyen bir Türkiye var” dedi.

Trabzon dernekleri ve patronlar ile bir araya gelen Soylu, “Şu son bir buçuk yılda Amerika’nın yaptığı o ekonomik saldırıların tamamına direniyoruz biz. Eğer direnmezsek biz, yüzde iki yüz, iki yüz elli, üç yüzlük bir devalüasyona ‘evet haklısınız gelin yapın’ demiş olsaydık, bugün bu saldırıları yapmazlardı. Cebimizden haraçlarını alırlar, bir sonraki haraç için bizim tekrar kazanmamızı ve biriktirmemizi beklerlerdi. Dünyaya haraç ödemeyen bir Türkiye var” dedi.

Türkiye’de kişi başı gelir seviyesi 200 dolardı, altyapı yoktu

Geçmişte 12 Eylül’ü ve 28 Şubat’ı yaşamış Türkiye’nin kişi başı 200 dolar gelir seviyesine sahip, altyapısı olmayan bir ülke olarak zayıf bir konumda olduğunu belirten Süleyman Soylu, “Size şunu söyleyeyim biz 15 Temmuz’u hep birlikte yaşadık, elbette ki birçok faktör vardı ama bu millet 1980 darbesini gördü, 28 Şubat’ı gördü. Ama bu milletin orada bir farklılığı vardı. Artık bu milletin şehir hastaneleri vardı. Artık bu milletin havalimanları 56’ya çıkmıştı. Artık bu milletin 81 vilayetinde üniversiteleri vardı.” dedi.

Dünyaya haraç ödemeyen bir Türkiye var

Artık dünyaya haraç ödemeyi reddeden bir Türkiye olduğunu belirten Soylu, şöyle konuştu: “Türkiye başka bir noktaya doğru gidiyor, altyapısını iyi takip eden bir Türkiye. Bir taraftan sanayisini ve üretimini arttırmaya çalışan bir Türkiye, bir taraftan dünyaya elini uzatan bir Türkiye. Onun için altı yedi yıldır, Gezi, 17 Aralık, 6-7 Ekim… bu olaylar olmasına rağmen Türkiye’yi bir fiskeyle yıkamıyorlar. Şu son bir buçuk yılda Amerika’nın yaptığı o ekonomik saldırıların tamamına direniyoruz biz. Eğer direnmezsek biz, yüzde iki yüz, iki yüz elli, üç yüzlük bir devalüasyona ‘evet haklısınız gelin yapın’ demiş olsaydık, bugün bu saldırıları yapmazlardı. Cebimizden haraçlarını alırlar, bir sonraki haraç için bizim tekrar kazanmamızı ve biriktirmemizi beklerlerdi. Eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki fark budur. Dünyaya haraç ödemeyen bir Türkiye var.”

İstanbul bugün dünyanın en temiz üçüncü metropolü

İstanbul’da geçmişte çevresel sorunların yaşandığını, ulaşım sorunları olduğunu söyleyen Bakan Soylu, İstanbul’un gelinen noktada dünyanın en temiz üçüncü metropolü olduğunu ifade etti.

Soylu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bakın kendi suyunun yüzde 95’ini temizleyerek denize boşaltan dünyada neredeyse başka bir şehir yok. Yine katı atık konusunda başka bir şehir yok. O kadar önemli bir ilerleme sağladık. Onun için düşünüyorum Yavuz Sultan Selim Köprüsü olmasa, Avrasya Tüneli olmasa, Marmaray olmasa, aynı zamanda bir taraftan Osman Gazi Köprüsü olmasa, Kuzey Marmara Otoyolu’nda bir hat daha açıldı şimdi bunlar olmasa İstanbul trafiği nasıl olacak. Metrobüs olmasa, bir taraftan raylı sistemler bir taraftan 6 binin üzerinde otobüs olmasa nasıl olacak. Tek metromuz Taksim Tünel arasındaki hattı, şimdi İstanbul’un altı örülüyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.