Davutoğlu’ndan Yeni Parti İddialarına Yanıt

0
1030

AKP küskünleri ve eski kadroları arasında yeni parti sinyalleri kuvvetleniyor. Bu sürecin öncüsü olduğu belirtilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün katıldığı iftar programında bu yönde açıklamalarda bulundu.

Konya Dostları Platformu’nun düzenlediği iftar programına katılan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da katıldığı iftar programındaki yeni bir vizyona ihtiyaç olduğu yönündeki sözlerini hatırlatarak “Evet ülkemizin, İslam dünyasının ülkemizin yeni bir vizyona ihtiyacı var. Bizim şu an sloganlara ve çok üst düzey söylemlere değil yeni bir hâle ihtiyacımız var.” dedi. Davutoğlu “Sadece kazanımlarımız olan özgürlüklerimizi değil temel değerlerimizi de yitirmemek için hepinizi yeni bir vizyonla birlikte, yeni bir hâl ile hâllenmeye davet ediyorum. Bu yeni hâl bir milletin ve insanlığın geleceğine hitap edebilecek olan bir duruşun eseri olacaktır. Özetle ya yeni bir hâl ya da izmihlal.” ifadelerini kullandı.

“Kadir gecesi ile bayram arasında Konya’daysanız yapmanız gereken tefekkürdür.” diyen Davutoğlu sözlerini “muhasebeye ihtiyacımız var” diyerek sürdürdü.

Sözlerine, “Bizler nesle nasıl hesap verebileceğimizin muhasebesini yapmalıyız. Peki nedir muhasebe? ‘Kaybettiğimiz değerleri nasıl kazanacağız?’ diye sormazsak bu muhasebeden alnı ak çıkamayız. Geçtiğimiz aylarda Katar’da bir konferansta bir soru soruldu; ‘İslam dünyasında gördüğünüz en temel eksiklik nedir?’ diye… Düşünce özgürlüğünün temeli insan haysiyetidir. Bu dönemde önce her birimizin düşüncelerini rahatça ifade edebileceği bir zemine ihtiyaç var. Maalesef bugün İslam dünyasının birçok köşesinde bu temel problemle karşı karşıyayız. Kınayanın kınamasından, tehdit edenin tehdit etmesinden çekinmeden konuşalım.” şeklinde devam eden Davutoğlu, “Susan bir toplumdan daha tehlikelisi yoktur.” dedi ve “Hikmetli bir lisan ile birbirimize hitap ederek bugünlerde çok açık bir muhasebe yapmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

“Çıkarları için dinimizin kullanılması en büyük ihanettir”

“Siyasal ve ekonomik çıkarlar bağlamında dinimizin değerlerinin hoyratça kullanılması, kim tarafından olursa olsun, en büyük ihanet eden olur. Bu değerlerin çıkarlara alet edilmesine asla göz yummayacağız. Ankara’daki konuşmamda yeni bir vizyona ihtiyaç var demiştim. Evet insanlığın yeni bir vizyona ihtiyacı var. Bizim yeni sloganlara, üst söylemlere değil, yeni bir hale ihtiyacımız var. Peki nasıl bir hal? Öyle bir hal ki; kibrin yerini tevazunun, öfkenin yerini muhabbetin, nefret söyleminin yerini muhabbet söyleminin, her gün değişen tavırların yerini ilkeli tutarlı tavırların, takiyenin yerini şeffaflığın aldığı yeni bir hale ihtiyacımız var. Bizler yeni bir hal ile hallendikçe biliniz ki karşı karşıya kaldığımız problemleri birer birer çözecek güce kavuşuruz. Ama bu yeni hali bir davranış, duruş olarak ortaya koymadıkça sadece kazanımlarımız olan özgürlüklerimizi değil temel değerlerimizi de yitirir.” ifadelerini kaydeden Davutoğlu, konuşmasının sonunda ise yeni bir “hal ve hallenme” davetinde bulundu:

“Temel değerlerimizi yitirmemek için hepinizi yeni bir vizyonla yeni bir hal ve hallenmeye davet ediyorum. Bu yeni hal bir milletin geleceğine hitap edebilecek olan yeni bir duruşun eseri olacaktır. Özetle Ya yeni hal, ya izmihlal”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.