Suriye’de Kimyasal Silah İddiaları

0
1391

Suriye’nin başkenti Şam yakınlarında Doğu Guta’da bulunan muhalifler, Suriye Hükümeti’ni Cumartesi akşamı kimyasal silah kullanmakla suçladı ve kullanılan kimyasal silahla en az 70 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Doğu Guta’nın Duma bölgesinden gelen iddialar, bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamazken Suriye hükümeti ise bölgeden gelen görüntülerin kurmaca olduğunu söyledi.

Bölgedeki yardım gönüllüleri Beyaz Baretliler, bodrum katlarında bulunan cansız bedenlerin görüntülerini Twitter hesaplarından paylaştı.

Trump, Esad’a ‘Hayvan’ Dedi

Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde ordunun kimyasal silahla saldırı gerçekleştirdiğine yönelik iddiaların ardından çeşitli ülkelerden Suriye Hükümeti’ne tepkiler geldi. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın konuyla ilgili sosyal medya üzerinden yayınladığı mesaj oldukça dikkat çekti. Trump Twitter hesabından, Suriye Devlet Başkanı Esad’a ‘hayvan’ dedi ve “Suriye’de aralarında çocuklar ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi akılsız bir KİMYASAL saldırıda öldü. Katliam bölgesi Suriye Ordusu tarafından kuşatıldı ve dünya oraya erişemiyor. Putin, Rusya ve İran Hayvan Esad’ı destekledikleri için sorumludur” tweetini paylaştı. 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Suriye’de sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı iddiasına karşı Birleşmiş Milletler bugün Doğu Guta gündemiyle toplandı. Olaydan dolayı ”endişe” duyduklarını belirten BM Genel Sekreteri Guterres, konuya dair kapsamlı bir soruşturma çağrısı yaptı.

Rusya, Kimyasal Saldırıyı Reddetti

Rusya ise kimyasal saldırı iddialarını reddetti. Rusya’nın Suriye’deki generallerinden Yuri Yevtuşenko “Bu bilgiyi net bir şekilde reddediyoruz” diyerek şöyle devam etti: “Duma militanlardan özgürleştirildikten hemen sonra Rus radyasyon, kimyasal ve biyolojik savunma uzmanlarını bölgeye göndermeye hazırız. Orada elde edecekleri bulgular bunun bir kurgu olduğunu gösterecektir.”

Ayrıca Yevtuşenko şu sözleri de  ekledi: “Batı her zamanki favori teması olan kimyasal silah iddialarını Duma’daki militanlar lehine kullanmaktadır.”

Kaynak: BBC 

8 Nisan 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.