Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler’de “Kadının Statüsü Komisyonu”nun liderliğini aldı

0
117

Suudi Arabistan, BM’de kadınların ilerlemesiyle ilgili bir komisyonun başkanlığını üstlendi. Ancak bu karar, insan hakları örgütlerinin sert tepkisine neden oldu. Uluslararası Af Örgütü, ülkenin kadın haklarını sürekli olarak ihlal ettiğini belirtti.

Suudi Arabistan’da kadınların kendi kararlarını almasına sınırlı ölçüde izin verilirken, ülke gelecekte BM Kadının Statüsü Komisyonu’na liderlik edecek. Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu’nun 45 üye ülkesi, Suudi Büyükelçi Abdulasis Alwasil’i bir sonraki oturuma başkanlık etmesi için atadı. Görev süresi bir yıldır.

Uluslararası Af Örgütü’nün Suudi Arabistan’daki kadın hakları konusundaki eleştirileri devam ediyor. Örgüt yetkilisi Natalie Wenger, ülkenin modern bir imaj çizmeye çalıştığını ancak kadın haklarının sürekli ihlal edildiğini belirtti. Sherine Tadros da Suudi Arabistan’ın kadın hakları alanındaki kötü sicilini vurguladı ve bu atamanın trajik olduğunu ifade etti.

Kadınlar için seyahat ve evlilik gibi konularda ciddi kısıtlamaların olduğu Suudi Arabistan’da, 2018’de araba kullanma gibi bazı kısıtlamaların gevşetildiği belirtiliyor. Ancak insan hakları örgütleri, ülkedeki durumun hala kritik olduğunu vurguluyor.

Filipinler’den gelen başkanlık adayının tek aday olarak sunulmasıyla Suudi Arabistan’ın başkanlık kararı, Batı Avrupa ve diğer ülkelerden itiraz almadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.