Haftanın özeti: Seçimlerde anti-emperyalist sosyalist adayları destekleyelim

0
232

Özetimizin Türkiye bölümüne yaklaşan yerel seçimleri ele başlayacağız. Eylemler ve direnişlere baktıktan sonra dünyada yaşanan önemli olaylara değineceğiz. 

AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Turgut Altınok’un 4 yıllık hukuk fakültesini 33 günde bitirdiğini (!) öğrendik. Okulun Fethullahçılara ait olması Altınok’un mezuniyetinin düzmece olduğu kanısını güçlendirdi. Bir gazeteci Altınok’un mülkiyetinde 843 daire, 12 dükkan, binlerce metrekare arsanın bulunduğunu gündeme getirdi. Daha bir ilçe belediye başkanı iken Ankara’nın yarısını üzerine geçirmeyi başaran Altınok’un, büyükşehir belediye başkanlığına gelmesi halinde sağlayacağı başarılar merak konusu oldu. Muhalif medya Altınok’un tahsil beyanı ile Erdoğan’ın ve hatta Hakan Fidan’ın tahsil beyanları hakkındaki kuşkuları gündeme getirdi. 

Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) seçimlerde AKP’ye seçimleri kaybettirmesinden endişe ediliyor. YRP Başkanı Fatih Erbakan İstanbul adayını çekme şartı olarak AKP’nin İsrail’e ihracatı kesmesini, Malatya’da İsrail’i korumak için kurulan Kürecik Radar Üssü’nü kapatılmasını ve emekli maaşının 20 bin TL’ye çıkarılmasını öne sürdü. 

AKP yerel seçimleri kazanmak için en prestijli isimlerini devreye soktu. Seçim güvenliğinden ‘’sorumlu’’ olan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya katıldığı bir iftar programında ‘’Beklenen murat gelmiştir, az kaldı’’ sözleriyle AKP’nin adayı Murat Kurum’a oy istedi. Kurum’a oy isteyen bir başka isim ise Dışişleri Bakanı Hakan Fidan idi. Fidan, Cuma namazı çıkışı ziyaret ettiği esnafa ‘’İnşallah kazanacağız’’ dedi. Ardından da katıldığı sahur programında Kurum’un projelerini öve öve bitiremedi ve Kurum’un belediye başkanı olması gerektiğini vurguladı. Ülkenin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise AKP’ye oy istemek için son bir haftada 21 programa katıldı.

AKP güçlerini birleştirerek seçimlere yoğunlaşırken, sosyalist grupların birbiriyle yarış hali devam etti. Depremin en çok etkilediği illerden biri olan Hatay’ın Defne ilçesinde yapılan anket sonuçlarına göre, bölgedeki üç sosyalist adayın (TİP, TKP ve SOL Parti) toplam oy oranı, birinci parti konumunda olan CHP’nin oy oranından daha fazladır. Ancak Defne’de sosyalist sol birlik kuramadığı için belediyeyi CHP’nin kazanması bekleniyor. Hatırlanacağı gibi Defne sosyalistlerin deprem dayanışmasının en güçlü hissedildiği ilçe olmuştu. Sosyalist sol o günlerde güçlerini koordine edebilmiş olsaydı tüm ülkeyi ayağa kaldırırdı. Şimdi bir Defne’de bile birleşmeyi başaramadık! Ne mutlu ki Kadıköy ve başka bazı yerlerde küçük çaplı da olsa ittifaklar sağlanmış bulunuyor.

Hafta içinde kimi muhalifler DEM Parti ile AKP’nin gizlice anlaştığını iddia ederken kimileri de DEM Parti’nin bazı yerlerde CHP lehine aday çıkarmadığını belirtti. 

Özetimize bu hafta yaşanan işçi direnişleri ile devam ediyoruz.

Kıdem tazminatının gasp edilmesini amaçlayan politikaların yerel seçimlerden sonra yeniden gündeme getirileceği belirtiliyor. Ekonomiyi toparlamak bahanesiyle bir yağma politikası olarak gündeme gelen Orta Vadeli Program milyonlarca emekçinin daha fazla canını yakacaktır. 

4 kişilik bir ailenin sadece beslenme ihtiyacı (açlık sınırı) 20 Bin TL’yi geçmiş durumda. Yoksulluk sınırı ise 60 Bin TL’ye yaklaştı. Asgari ücretle çalışanların tamamı ve ülkemizdeki emekçilerin büyük çoğunluğu açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilmiş durumda.

Sermayenin daha fazla kar hırsı Şubat ayında en az 144 işçinin canını alırken, her yıl en az 2 bin emekçi yeterli önlemler alınmadığı için iş cinayetlerinde katlediliyor. Hafta boyunca yaşanan iş cinayetlerine bazı örnekler: Samsun Yeşilyurt Demir Çelik Fabrikası hurda depolama alanı inşaatında çalışan kalıp ustası Baki Çetin, 6 metre yükseklikten yere düşerek yaşamını kaybetti. Trabzon’da içme suyu hattında çalışan üç işçi göçük altında kalarak hayatını kaybetti. Zonguldak’ta ise ruhsatsız işletilen maden ocağında çalışan madenci Muhammet Korkut vagon ile vinç arasında sıkıştı. Korkut, tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı. 

İş cinayetlerine, hak gasbına ve haksızca işten çıkarmalara karşı bu hafta da işçi direnişleri devam etti. Agrobay işçileri Ankara’ya yaptıkları yürüyüş ile ilk kazanımlarını elde ettiler. Emek düşmanı şirket işçilerin içeride kalan maaş ve izin alacaklarını ödemek zorunda kaldı. Tarım-Sen üyesi işçiler diğer haklarını alana kadar direnmeye devam edeceklerini belirtiyorlar. 

Sivas RC Endüstri Ulaşım Araçları A.Ş. fabrikasında sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin direnişi Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde kararlıca devam ediyor. 

Lezita işçilerinin insanca yaşamak için başlattıkları kararlı direniş neredeyse bir aya yaklaşmış durumda. 

Dev Yapı-İş Sendikası, Tanzanya demiryolu inşaatında çalışan üyelerinin haklarını gasp etmeye çalışan Yapı Merkezi şirketine karşı direnişlerini işçilerle birlikte şirketin genel merkezi önünde sürdürüyor.

Sendikal hakları için günlerce direnen Özak Tekstil işçilerini zorba yollarla cezalandıran Çalışma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde işçilerin mücadeleci sendikası BİRTEK-SEN’e 1,5 milyon para cezası kesmişti. İşçiler sendikalarıyla birlikte Çalışma Bakanlığı önünde eylem yaparak verilen cezayı kabul etmediklerini belirttiler. 

Bağımsız Maden-İş Sendikası Soma Eynez’de Koç Holdinge bağlı olan Demir Export’ta işten atılan sendika temsilcisi Selçuk Çetin için direnmeye devam ediyor.

Şişli Belediyesi’nde, Şanlıurfa/Polçak araç muayene istasyonunda, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde işçiler hakları ve alacakları için mücadele ediyorlar. 

Özel sektör öğretmenleri, sağlıkçılar, emekliler insanca yaşama talepleri çin eylemler yapıyorlar ve mücadele ediyorlar.

Emekçilerin kararlı mücadelesi, direnen tüm güçler için sağlam bir temeldir. 

Devrimci 78’ler Federasyonu, Ankara 68’liler ve Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER) gibi çeşitli devrimci kurumlar Kızıldere katliamının 52.yılında Ankara Karşıyaka mezarlığında 30 Mart günü anma yapmak için devrimci kurumlara çağrıda bulundu.

Sırbistan’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmayan devrimci hareketin liderlerinden Ecevit Piroğlu için Yunanistan’daki Sırbistan Konsolosluğu önündeki “özgürlük nöbeti” eylemi 6’ıncı gününde devam ediyor.

Cezaevlerindeki siyasi tutsakların başlattığı açlık grevi 125’inci gününde.

Odak Dergisi’nin aralarında bulunduğu çeşitli devrimci kurumlar 1 Mayıs’ı Taksim’de birlikte kutlamak amacıyla devrimci ve demokratik kurumlara ortak davranma çağrısı yaptı.

Dünyadaki gelişmelere geliyoruz. Bu hafta dünyanın gündeminde Rusya’da yaşanan ve IŞİD’in üstlendiği Moskova Crocus City Hall saldırısı vardı. Modern konser salonuna yapılan saldırıda 143 kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce insan ise yaralandı. Saldırganların Ukrayna’ya doğru kaçması, Ukrayna’nın bu patlamada parmağının olduğu şüphelerini oluşturdu. Ancak aradan çok geçmeden saldırıyı ABD’nin kullanışlı aparatı IŞİD üstlendi. Bilindiği gibi Ukrayna’da çok sayıda dinci Rusya’ya karşı savaşıyor. Saldırıyla ilgili açıklama yapan Putin, IŞİD’in genellikle ABD’nin düşmanlarına saldırdığını söylerken, saldırıda kullanılan piyonların değil saldırının arkasında kimin olduğunu araştırdıklarını belirtti. Rusya’nın uğradığı ağır saldırıyı kendi lehine çevirmeye çalışması bekleniyor. 

Rusya’daki saldırıyla Ukrayna’nın bir bağlantısı olmadığını açıklayan Zelenski, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov’un görevine son verdi. Hatırlanacağı üzere Zelenski geçtiğimiz ay Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy’ı görevden almıştı. Hafta içinde Zalujnıy’e bağlı bazı üst düzey komutanların da görevden alındığı ve bir tanesinin Rusya’ya sığındığı belirtildi. 

Rusya, savaştaki üstünlüğünü korumaya devam ederken, NATO ülkeleri Rusya’yı yenilgiye uğratmak için Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı ve Ukraynalı pilotlara eğitim verme planlarını devreye sokmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Putin, bu uçakların üçüncü ülkelerdeki havalimanlarını kullanması durumunda kendilerinin meşru hedefi olacağını açıkladı.

İsrail’in soykırımcı saldırıları bu hafta da devam etti. Gazze’de yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün artarken, Gazze’ye farklı ülkeler tarafından havadan yapılan “insani yardım operasyonları” ise faciaya yol açtı. Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, havadan bırakılan yardımların bazılarının denize düştüğü ve o yardımlara ulaşmak isteyen 12 Filistinlinin boğularak hayatını kaybettiği belirtildi.

İsrail’in Filistin direnişini bastıramamış olması onun arkasındaki Batılı emperyalistlerle Netanyahu hükümeti arasındaki çelişkileri keskinleştiriyor. Batılı ülkeler Netanyahu hükümetinin gitmesi gerektiğini ileri sürüyorlar. Avrupa’da ise Ukrayna’da yürütülen savaşa karşı itirazlar artmaya devam etti. Avrupa’da sol Küresel emperyalistlerin etkisinde olduğu için tepkiler aşırı sağcı grupların gelişmesine yol açmaktaydı. Almanya’da Wagenknecht Hareketi, Fransa’da Mélenchon liderliğindeki Boyun Eğmeyenler Hareketi ve İngiltere’de George Galloway’ın içinde olduğu çalışmalar gidişe soldan yana itirazları belirgin hale getirmektedir. Avrupa’da ve dünyada emperyalist saldırganlığa karşı soldan tepkiler ve Filistin’le dayanışma eylemleri soldan yana gelişmeleri destekliyor. 

Bitirirken, Türkiye’de yerel seçimler sürecinin sosyalist solun muhasebe yapmasına yardımcı olmasını diliyoruz. Dayanışma temelinde birlikte mücadele edersek kazanacağımız çok şey var. Okurlarımızı seçimlerde anti emperyalist yurtsever, demokrat ve sosyalist adaylar lehine oy kullanmaya çağırıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.