Bankalar ‘nakit avans’ sınırlamasının ardından ‘sonradan taksit’ uygulamasını da kaldırıyor

0
134

Artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyona karşı yurttaşlar kredi kartı kullanımına yöneldi ancak kredi kartlarında nakit avans limitlerine yüzde 25 sınırı konulmasının ardından, taksitlendirme uygulamasına da kısıtlama getirildi.

Kamu bankaları Ziraat Bankası ve Vakıfbank sonradan taksitlendirme uygulamasına kısıtlama getirdiğini duyurdu. Yapılacak kısıtlamaya göre, sonradan taksitlendirme uygulaması bireysel kredi kartları için 1 Nisan’dan itibaren sağlık, eğitim, vergi ve sigorta ödemelerinde kullanılabilecek. Bu sektörler dışında kalan giyim, market, elektronik ve benzeri alışverişlerde, kredi kartları için “sonradan taksit” uygulaması ise yapılmayacak.

Özel bankalarda ise sonradan taksitlendirme uygulaması henüz sürerken, benzeri bir uygulamaya gidilebileceği ancak henüz bu konuda verilmiş bir karar bulunmadığı belirtildi.

T24‘te yer alan habere göre, Ziraat Bankası, bin lira ile 100 bin lira arası sağlık ve eğitim, bin lira ile 25 bin lira arası vergi ve sigorta ödemeleri, 1 Nisan’dan itibaren faizsiz 4 aya kadar taksitlendirilebilecek. Yine bu sektörlerde, kampanya kapsamında olmayan, 500 bin liraya kadar yapılacak harcamalar da yasal vadelerle taksitlendirilecek.

Şubat ayında enflasyonun beklentilerin üzerinde artması üzerine bankalar, kredi kartında nakit avans limitlerinin yüzde 25 ile sınırlandırılmasına yönelik uygulama başlatmış, taksitli nakit avansta taksit sayısı da 3’e düşürülmüştü. Oysa bankalar geçen ay kredi kartından nakit avansa 12 aya kadar taksit yapıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.