Tahir Elçi Vurulduğu Yerde Anıldı

0
1096

28 Kasım 2015’te, Sur’da Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin üçüncü yılında vurulduğu yerde anıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Diyarbakır Barosu tarafından düzenlenen anmaya, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, bölge baroları ile Antep, İzmir, Ankara ve Türkiye Barolar Birliği (TTB) temsilcileri, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Remziye Tosun, Selçuk Mızraklı, Musa Farisoğulları ile çok sayıda avukat katıldı.

Anma, Diyarbakır Adliyesi önünden yürüyüşle başladı. “Devletin aydınlatamadığı cinayet yoktur, devletin aydınlatmadığı cinayet vardır.” pankartı ile Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’ye yüründü. Yol boyunca polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü. Dört Ayaklı Minare önünde, Tahir Elçi’nin öldürülmeden önce burada yaptığı basın açıklamasına ait ses kaydı dinletildi.

Ardından yapılan açıklamada Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, 3 yıldır katillerin bulunmadığını, davada bir arpa boyu yol alınmadığını belirtti.

Konuşmasının devamında Hrant Dink’i de anan Aydın, “Önce fikirlerinden dolayı mahkûmiyet kararı verdiler, ardından manşetlere çektiler, hedef gösterdiler, sonra da elbirliği ile öldürdüler. Hrant, doğduğu toprağa doyamayanlardandı. Şöyle diyordu: ‘Biz Ermenilerin bu topraklarda gözümüz var. Var, çünkü kökümüz burada. Ama merak etmeyin bu toprakları alıp gitmek için değil, bu toprakların gidip dibine girmek için.’ Bu dileği kalleşçe bir suikast ile gerçekleşti. Hem Tahir hem de Hrant yüzükoyun sarıldılar bu topraklara.” dedi.

Konuşmaların ardından, Elçi’nin katledildiği Dört Ayaklı Minare’nin ayakları ve çıkıntılarına karanfiller bırakılmasıyla, anma sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.