Şavşat’ta HES Tamamlandıktan Sonra Danıştay Durdurma Kararı Verdi

0
1159

Artvin’in Şavşat ilçesinde, Arpalı Deresi üzerine kurulan HES inşaatı tamamlandıktan sonra Danıştay’dan durdurma kararı çıktı.

Arpalı Deresi üzerinde yapılan Susuz HES projesi için, 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) için olumlu rapor vermişti. Bölgede yapımı planlanan HES’in önünü açan bu kararla 28 köyün susuz kalacağını söyleyen ve itiraz eden Şavşatlılar, yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmıştı.

7 yılı aşkın süredir Arpalı Deresi üzerinde kurulan HES projesine karşı hukuk mücadelesi yürüten yurttaşlar, Danıştay’ın bozma kararına sevindi. Ancak, dava süresince yapımı süren HES inşaatı çoktan tamamlanmış oldu.

Davanın avukatı Halis Yıldırım, yerel mahkemenin kararının Danıştay tarafından bozulduğunu belirterek, bundan sonra yerel mahkemenin de “yürütmeyi durdurma” kararı vermesini beklediklerini söyledi.

Yıldırım yaptığı açıklamada, “Bu karar tüm canlılar adına sevindiricidir. Bir an önce hukuken yapılması gereken, tedbir amacıyla yürütmeyi durdurma kararı verilmesidir. Bu kararın takipçisi olacağız. Dava süresince HES projesi tamamlandı. Bu bir garabettir. Ancak her şeye rağmen kararın doğa ve canlılar lehine verilmesi sevindiricidir.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.