Teslim Demir (Sinan) Kitlesel Törenle Uğurlandı

0
3454

Uğradığı hastalık nedeniyle yaşamını yitiren Teslim Demir Almanya Oberhausen’da yapılan ve bini aşkın insanın katıldığı cenaze töreniyle Türkiye’ye uğurlandı. O yoldaşlarının ifadesiyle “kendini bildi bileli devrimciydi”. 66 yıllık yaşamının elli yılını sosyalist hareketin içinde geçiren Teslim Demir son 45 yıllık hayatını THKO-TDKP-TKİP örgütlü mücadelede yaşamış, gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da aktif görevler almış, en sıradan görevleri her zaman alçakgönüllülükle yerine getirmiş hem militan hem de önder bir devrimciydi.

Törene hemen he sosyalist örgütten temsilciler gelmişti. Dostları ve yoldaşları Teslim Demir’in kişiliğini ve mücadelesini anlattılar. Teslim Demir’in yoldaşı H Fırat da söz aldı ve onu hem insan yönleriyle hem de devrimci kişiliğiyle anlatarak dinleyicileri duygulandırdı.

Teslim Demir’in yakın arkadaşı ve sosyalist hareketin en saygın isimlerinden Ziya Ulusoy yaptığı konuşmada “TİP’in Dersim’deki kongresine birlikte katıldık, birlikte çalışma yaptık. Doğu Mitingleri’nde birlikte yer aldık.
Sonra Ankara’da Dev-Genç’in mücadelesine birlikte katıldık. O dönem yoldaş olmanın tanımsız güzelliğini doya doya birlikte yaşadık. Daha sonraki yıllarda yine görüştük. Dersim’de görüştük. O Denizgillerin mücadelesinden etkilenerek THKO’yu seçmişti. Şimdi sana güle güle derken, iyi ki seçmişsin Teslim yoldaş diyorum.” dedi.

Halk Cephesi adına söz alan temsilci “Her sürecin özel devrimcileri vardır bilirsiniz. İşte Sinan yoldaş tam da bu dönemin özel devrimcilerindendi.
Bu özelliği ve yaşam boyu devrimciliği ile Sinan yoldaş, sonsuza kadar yaşayacaktır. Çünkü O, yaşamını devrimci olarak tamamlayan tüm devrimciler gibi ölümsüzlük iksiri içenlerdendir.
Umarız ve isteriz ki, hepimize bu iksirden içmek kısmet olsun! Nedir ölümsüzlük iksiri? Yaptıklarımızla ve mücadelemizle halkımızın gönlünde taht kurmaktır. Devrim davasına katkıda bulunan bir pratiğin sahibi olmaktır. İşte Sinan yoldaşı ölümsüz kılan ve bizleri de ölümsüz kılacak olan tek şey budur!” dedi.

Tören’de Teslim Demir’in oğlu da söz aldı ve dinleyicileri duygulandırdı. Yaptığı konuşmanın metnini Kızıl Bayrak dergisinden alarak yayınlıyoruz:

“Sevgili dostlar, sevgili yoldaşlar,
Babam aramızdan fiziken ayrılmış durumda. Fakat bu kadar insanın burada toplanması, geriye bir şeyler bıraktığını gösteriyor. Herkeste muhakkak ayrı bir iz bırakmıştır. Ben bugün kendi mirasımı sizinle paylaşmak istiyorum.
Babam ile ilk tanıştığımda 4 yaşındaydım. Babanın ne olduğunu bile bilmiyordum ama annem sayesinde hiçbir zaman o boşluğu hissetmemiştim. Artık annemin yanında başka birisi daha vardı ve ben bu durumdan hiç memnun değildim. Oğluna ilk hediyesi bir oyuncak falan değildi, bir Lenin posteri idi. 4 yaşındaki bilinçsiz bir çocuğa ilk hediye olarak Lenin posteri verenin pedagojiden anlamadığını düşünürsünüz haklı olarak. Bizim toplumda anneler ve babalar çoğu zaman rollerini çok ciddiye alır ve iyi bir aile kurmak isterler. Kendi ailesini ihmal edenleri de parmakla gösterip eleştirirler “sorumsuz” diye. Evet, babam hiçbir zaman sıradan bir baba olmadı, çünkü bize daha fazlasını verdi. O yüzden şu an özlediğim kişi sadece babam değil, özlediğim kişi benim en yakın yoldaşlarımdan birisidir.
Devrimciliği Altun ve Sinan yoldaşlardan öğrendim. Daha genç iken devrimciliği çok içselleştirmediğim halde onları izlemek, onların gece gündüz fedakârca koşturmasını görmek, benim dünyadaki sorunlara ilgimi arttırmıştı. Bu, aynı zamanda dünyaya bakış açımda ve bilincimde sıçramalara yol açmıştı. Ve bugün dünyada ne olup bittiğini anlıyorsam, haksızlığa, sömürüye ve baskıya müdahale edebiliyorsam, sistemin içinde bir koyun gibi yaşamıyorsam, insan olarak çürüyüp gitmiyorsam, bu büyük bir oranda onların sayesindedir.
Şimdi Sinan yoldaşın yokluğunu hepimiz burada hissediyoruz ve güncel politik yaşamda da her zaman hissedeceğiz, çünkü gitmediği, olmadığı yer yoktu. Devrimci mücadele nerede ise, o orada idi ve verdiği büyük emek eşsizdi. Devrimci kimliğiyle o yaşta daha dimdik ayakta durması, herkes için bir umut kaynağıydı. Sinan yoldaş aynı zamanda birçok insanın kaybettikleri devrime inancını içinde taşıyordu. Kapitalist toplumun yarattığı çaresizliği ve karamsarlığı göğüslüyordu ve bir adım geriye atmıyordu. İşte bu yüzden 66 yaşına kadar, yaşadığı hayal kırıklıklarına, kayıplara, zulme ve işkencelere rağmen, son nefesine kadar kendisine hiçbir zaman “eski devrimciyim” kavramını kullanmamıştır.
Sinan Yoldaş’ı, Karadayı’yı, Teslim Demir’i anmak istiyorsak eğer, onu unutturmamak istiyorsak, bize açtığı yoldan yürümemiz lazım. Bu yolda bize fazlasıyla öncülük etmiş ve geride bir sürü tohum bırakmıştır. Onun ölümsüzleşmesi bize bir çağrıdır. Hepinizi çağırıyorum: İşçileri, işsizleri, emekçileri, gençleri, anneleri ve babaları… Yoldaşımıza bugüne kadar inancımızı kaybetmediğimiz gibi, devrime de inancımızı kaybetmeyelim, çünkü başka bir dünya mümkündür!
Yoldaş, bu bir sözdür. Son ana kadar elinde tuttuğun orak çekiçli kızıl bayrak yere düşmeyecek.
Seninle gurur duyuyorum.
Hoşça kal Sinan Yoldaş, hoşça kal baba…
Yoldaşın, oğlun…”

Törende Eğitim ve Dayanışma Hareketi adına söz alan Göksel Koç ” Devrimci kişiliğiyle tam bir mücadele insanı olan büyüğümüz ve Abimiz Teslim Demir’i saygıyla anıyor ve anısını mücadelemizde yaşayacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Oğlu’nun haklı olarak gurur duyduğu Teslim Demir ertesi gün İzmir’de düzenlenen, sosyalistlerin ve CHP milletvekili Musa Çam’ın katıldığı törenle toprağa verildi.

*Fotoğraf Kızılbayrak Dergisi’nin sitesinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.