Trump Suriye’den Çekilemez

0
1265

Bir yandan Suriye’den çekileceğini açıklayan ABD’nin diğer yandan Irak’ın Suriye sınırına yakın bölgesine iki yeni üs inşa etmeyi planladığı haberi geldi. ABD yetkililerinin bu haberi doğruladığı bildirildi. Kurulması planlanan iki üsün Suriye sınırına yaklaşık 100 km uzaklıkta, Irak-Ürdün-Suriye üçgenindeki gümrük kapılarının ana güzergâhı üzerinde bulunduğu belirtiliyor.

Trump’ın çekilme planının bir bir manevra olduğu görülüyor: Erdoğan NATO sisteminin içine çekilecek, Erdoğan ile Rusya-Irak ittifakının arası açılacak, Suriye’nin işgalinin masraflarının karşılanmasında ABD müttefiklerinin payı artırılacak ve Kürtler ABD’ye bağımlılaştırılacak.

ABD Kürtleri kendisine bağlamak istiyor. Bu yüzden onların Erdoğan tarafından ezilmesine izin verdi. Erdoğan yıllardır Türkiye’de ve Bölgede seçkin Kürt savaşçıları nokta atışlarıyla öldürerek Kürt hareketine önemli askeri darbeler vuruyor. ABD bu konuda Kürt hareketinin savunmasına yardım etmedi. Kürt hareketinin askeri bakımdan zayıflamasını ABD de istedi ve hala istiyor.

Kürt hareketinin zayıflaması ile Kürtlerin Türkiye rejimine bağlanması arasında bağ kuranlar var. Bu yaklaşıma göre PKK’ya darbe vurulursa ve hatta HDP kapatılırsa ayrılıkçılık önlenir ve birlik sağlanır. Oysa birlik halklar arasında sağlanabilir. Kürt hareketinin güçten düşürülmesi ile Kürtlerin ve Türklerin birbirinden kopması pratikte aynı sürecin iki cephesini oluşturuyor.

Hendek savaşlarında binlerce Kürt genci öldürüldü. HDP eski Eş Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ hapisteler. Seçilmiş Kürt belediye başkanları ve binlerce Kürt yurtsever hapiste. Bunlar Kürtlerle Türkleri birbirine yakınlaştırmayıp uzaklaştırdı.

Sakarya’da deli olduğu söylenen bir kişi Kürtçe konuştukları gerekçesiyle bir baba ile oğluna ateş etti. Baba öldü. Oğlu ağır yaralandı. Akıl sağlığı yerinde olmayan adamın o silahı nasıl bulduğu ve öldürmek için niye Kürtçe konuşan bir baba-oğulu seçtiği önemlidir. Bu cinayet iktidarın kendi yandaşlarına silah dağıtmasının ve Kürt-Türk kutuplaşmasının ürünüdür.

İktidarın keyfi uygulamaları sonucu hapiste tutulan HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven 49 gündür açlık grevinde. 10 kilo kaybetmiş olan Leyla Güven’in eylemi Kürt hareketinin saflarını birleştiriyor. Kürt-Türk kutuplaşması artıyor. Leyla Güven’in açlık direnişinde ölmesi Türkiye solundan devrimcilerin ölümü gibi kolay savuşturulamaz.

Vatan Partisi bölünmeyi engellemek için HDP’nin kapatılmasını istemiş. Halbuki HDP kapatılırsa yenisi kurulur. Arada geçen zamanda bir kısım Kürtler belki AKP’ye gider. Bu da olsa olsa gericiliği yani Türk halkı üzerindeki baskıları güçlendirir. Kürtlerle Türkleri birleştirmez.

ABD’nin Çin ve Rusya ile çok önemli rekabet içinde. Ortadoğu bu rekabetin ihtiyaçları açısında ABD için hayati önemde. ABD bu yüzden ne Suriye’yi ne Kürtleri ne de Türkleri rahat bırakır.

Odak 27 Aralık 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.