TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, yargılandığı davanın ikinci duruşmasında da tahliye edilmedi

0
270

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mütalaaya ilişkin savunma veren Fincancı, “Ben terörist isem hangi örgütten olduğumu merak ediyorum” ifadelerini kullandı. Fincancı’nın savunmasından sonra mahkeme heyeti, Fincancı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma ise 11 Ocak 2023’e ertelendi. 

TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarında “kimyasal silah kullandığı” iddialarına yönelik bilimsel değerlendirmeleri bulunmuş, yaptığı bu değerlendirmeler sonrasında 20 Ekim’de hakkında soruşturma başlatılmıştı. Fincancı, 27 Ekim’de “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Şebnem Korur Fincancı’nın yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün (29 Aralık) İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme heyeti 23 Aralık’ta yapılan ilk duruşmada Fincancı’nın tutukluluğunun devamına ve Fincancı’yı Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilmesine karar vermişti.

Şebnem Korur Fincancı, duruşma salonuna yedi jandarma ile getirildi, duruşma boyunca da jandarmalar Fincancı’nın yanında durdu. Savcı mütalaasını tekrar etti ve Fincancı’nın tutukluluğunun devamını talep etti. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) avukatı yine müdahillik talebini yineledi, mahkeme heyeti yine reddetti. Duruşma, avukat Meriç Eyüboğlu, avukat Öztürk Türkdoğan ve avukat Erkan Şenses usule ilişkin talepleriyle başladı. Avukatlar büyük salon ve üç avukat ile savunmanın sınırının kaldırılmasını talep etti, mahkeme heyeti usule ilişkin talepleri reddetti.

Avukatların taleplerinin ardından duruşma Şebnem Korur Fincancı’nın savunması ile devam etti. Savcı’ya teşekkür eden Fincancı, mütalaaya ilişkin sözleriyle savunmasına başladı: “Geçtiğimiz hafta avukatlarıma teşekkür etmiştim şimdi de savcı beye teşekkür ederim. Çünkü o uzun ve çok sayıda bilimdışı ifadeyle malul ifadeyi epeyce sadeleştirmişsiniz. Ama intihalden kurtulamamışınız. Mütalaaya ilişkin sözlerimle başlayayım.  Başından beri bir talimat ile karşı karşıya olduğumuzu düşündürecek ifadelerle karşı karşıya kalıyoruz. AKP vekilleri ve küçük ortağı benim için ‘vatansız kalsın’ diyor. Kim beni vatanımdan kovuyor? Geçen hafta sevk aracıyla çıkarken Çağlayan Adliyesi önünü gördüm. Daha önce hiçbir duruşmada bu önemleri görmedim. Buraya getiriliş biçimim ve adliye önü güvenlik önemlerine bakınca sanki ben Türkiye’nin en tehlikeli insanıyım?”

Yargılamanın asıl amacının TTB’nin kuruluşuyla başladığını söyleyen Fincancı, tüm siyasi yapıların görüşlerinden rahatsız olduğunu belirtti, “Ben terörist isem hangi örgütten olduğumu merak ediyorum” diye heyete sordu. Fincancı şöyle devam etti: “TTB’nin ilk yasal kuruluşundan itibaren tüm siyasi yapılar görüşümüzden rahatsız oldu. Yasal kuruluşundan itibaren bağımsız, denetimli bir kurum olan TTB’yi tüm iktidarların ‘baş belası’ olarak gördü. Ben terörist isem hangi örgütten olduğumdan merak ediyorum, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan mı hekimler birliğinden mi? TTB’den de benden de kurtulmak istiyorlar ama benden de TTB’den kurtulamazlar. İdam cezası gelirse bilemem. Dört duvar arasına almışsınız, yargılamışsınız umurumuzda değil. Nazım’ın da dediği gibi ‘O duvar, o duvarlarınız, vız gelir bize vız.’ Suçlamalarınızı reddediyorum.” 

Mahkeme heyeti savunmalardan sonra ara verdi. Verilen aranın ardından heyet; Fincancı’nın tutukluluk halinin devamına karar verirken, bir sonraki duruşma 11 Ocak 2023’e ertelendi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.