Tüm Partiler Uzlaştı: Darbeci Evren’in Adı Cadde ve Sokaklardan Silinecek

0
1180

12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren’in isminin verildiği bütün okul, cadde, sokak, köy, mahalle, kışla ve ilçelerden silinmesi konusunda Meclis’teki tüm partilerin anlaştığı bildirildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, Meclis Genel Kurulu’nda CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, insanlık suçlarıyla anılan darbeci Kenan Evren’in isminin tüm okul, cadde, sokak, mahalle ve kışlalardan silinmesini önerdi.

Evren’in adının yaşatılmasının hiçbir şekilde doğru olmadığını belirten Erol, “12 Eylül TBMM’yi kapattı, parti genel başkanlarını tutukladı. 650 bin kişi gözaltına alındı, 230 bin kişi sıkıyönetimde yargılandı. Ama bugün Kenan Evren’in adı Ankara’nın bir ilçesinde var. Okullarda, kışlalarda, meydanlarda var.” dedi.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise 12 Eylül ile yüzleşilmesi gerektiğini belirterek, “Kenan Evren isminin ortadan kaldırılması gerekir, evet, zalim bir darbeciydi, çok kötü uygulamaları oldu, çok can yaktı; bu bir gerçek, bütün toplum bunu görüyor ama ondan önce şunu görmemiz lazım darbe anayasası varlığını koruyor. 12 Eylül’de, evet, çok kötülükler yapıldı ama şu anda değişen ne var? 12 Eylül Anayasa’sı değişti mi? Demokratik özgürlükçü yeni bir Anayasa oluşturabildik mi? Kürt meselesini adil, eşitlikçi bir şekilde çözebildik mi? Kürt meselesini alevlendiren Diyarbakır zindanını bile en azından bir müzeye çevirebilirdik, o bile yapılmadı, şu anda cezaevi olarak devam ediyor. Ki şu andaki cezaevleri 12 Eylül cezaevlerinden hiç farklı değil, tepe tepe dolmuş durumda. Yasama ve yargı yine yürütmenin denetiminde, değişen bir şey yok. Gözaltı süreleri on iki güne kadar uzatılabiliyor çok rahat bir şekilde. Aydınlar çok rahat, keyfî gerekçelerle cezaevlerinde tutuluyor, Ahmet Altan’ın, Osman Kavala’nın başına gelenler apaçık ortada. Militarist zihniyetle yüzleşmediğimiz müddetçe değişen bir şey olmayacak.” dedi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan ise “Bir darbecinin isminin sokaklarda, caddelerde bulunmasını hazmedemiyorum.” diyerek teklife destek verdiklerini söyledi.

MHP Grup Başkan Vekili Levent Bülbül de, ‘’Kenan Evren isminin bir takım yerlerde olmasını bizler de kabul edecek değiliz. Derhal faaliyete geçilmelidir.” ifadelerini kullandı.

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, öneriyi sunan CHP’ye teşekkür ederek, “CHP’nin bu önerisi yerinde ve doğrudur. Bütün belediye meclisleri tersine işlem yapıp Kenan Evren caddesi, mahallesi, ilçesi, ne varsa bu isimler milletimizin vicdanında karşılık bulacak örnek şahsiyetlerin ismiyle değiştirilmeli. CHP’ye teşekkür ediyor ve belediye meclisleri ile idareleri göreve davet ediyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.