Türkiye’nin notu yine düştü

0
1161

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, “Döviz rezervlerindeki düşüş endişe verici” diyerek dün gece Türkiye’nin kredi puanını düşürdüğünü açıkladı. Dün günü 5.86 ile kapatan Dolar, bugün artış göstererek güne 5.91 ile başladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, S-400 ve seçim gündemlerine boğulmuş Türkiye ile ilgili geceyarısı açıklaması yaptı. Açıklamasında, Türkiye’nin kredi notunu BA3’ten B1’e indirdiğini bildirerek durumu negatif olarak değerlendirdi.

Türkiye’nin notunu bir kademe düşüren Moody’s’in değerlendirme skalasına göre B1 seviyesinde yer alan ülkeler, yüksek kredi riskine sahip durumda görülüyor.

Açıklamaya göre, Türkiye’nin döviz rezervi tamponları zayıf ve bunların önümüzdeki 2 yılda ekonomi genelindeki kısa vadeli yükümlülüklere göre daha da zayıflaması bekleniyor. Moody’s, İstanbul’daki seçim tekrarının belirsizlik yarattığını, ABD ile yaşanan S-400 krizinin de Türkiye ekonomisi ve finansal sistem üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

“Merkez Bankası’nın şeffaflığı ve bağımsızlığı endişe verici”

Kredi notu indirimine ilişkin olan raporda, Türkiye’nin görece sakin geçen Eylül 2018-Şubat 2019 periyodundan sonra ara ara vuran bir döviz krizi ile yeniden karşı karşıya olunduğu belirtildi.

“Türkiye’nin döviz rezervlerinde düşüş, Merkez Bankası’nın şeffaflığı ve bağımsızlığı konusunda daha fazla endişeyi ortaya çıkarıyor” diyen Moody’s, geçtiğimiz Mart ayında yaptığı indirimin ardından Ağustos ayında da bir kredi indirimi yaparak Türkiye’nin notunu BA2’den BA3’e düşürmüştü.

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan tepki”

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesine ilişkin tepki göstererek “Ekonomik kırılganlıklar değerlendirilirken dikkate alınması gereken bir diğer unsur da ekonomik aktörlerin borçluluk düzeyidir. Türkiye, hem toplam ekonomi hem de her bir ekonomik aktör düzeyinde bakıldığında oldukça güçlü bir performans göstermektedir” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.