Tutsak Anneleri: “Tecrit kırılana kadar 24 saat sokakta olacağız.”

0
1183

Açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla yapmak istedikleri basın açıklamaları ve eylemlere polisin saldırmasına tepki gösteren tutsak anneleri, “Çocuklarımız ölüyor. Tecrit kırılana kadar 24 saat sokaklarda olacağız.” dedi.

Tecrite karşı başlatılan açlık grevleri ve ölüm orucuna dikkat çekmek amacıyla destek ve dayanışma çağrısı yapan tutsak annelerinin eylemleri sürerken, annelere yönelik polis saldırısı da her geçen gün artarak devam ediyor.

Dün Diyarbakır Bağlar’da yapılmak istenen eyleme polisler saldırarak engel olmuş ve annelere saldırı görüntüleri tepki çekmişti. Bugün de Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği Diyarbakır Şubesi önünde bir araya gelen anneler, saldırılara tepki göstermek amacıyla oturma eylemi başlattı. HDP milletvekilleri de oturma eylemine destek verdi.

Dün bir kadın polis tarafından darp edilen tutsak annesi Ayten Gül burada yaptığı konuşmada, çocuklarının taleplerinin karşılanması için eylemde olduklarını belirterek, “Çocuklarımız ölüyor. Bizi darp ettiler, yerlerde sürüklediler. Bize çare bulsunlar. Çare bulunmadan sokakları terk etmeyeceğiz. Söyleyecek hiçbir şey bulamıyoruz.” tepki gösterdi.

Tutsak annelerinden Garip Pehlivan da konuşmasında, “Çocuklarımız ölüm orucunda. Çocuklarımız Kürt halkı için, Türkiye halkları için bedenini ölüme yatırdı. Hükümet de Adalet Bakanı da kulağını açsın; bunu kabul etmeyeceğiz. Çocuklarımızın talepleri karşılanana kadar, tecrit kırılana kadar 24 saat sokaklarda olacağız” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.