Tutuklu HDP’li Vekillere İstenen Cezalar

0
1431

img_0385Eşbaşkanlar Yüksekdağ ve Demirtaş’ın da aralarında olduğu HDP’li 12 vekil, 4 Kasım’da sabaha karşı polis evlerini basmış ve gözaltına almıştı.

Eş zamanlı operasyonla Diyarbakır Milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de gözaltına alınmış ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Demirtaş ve Yüksekdağ’la birlikte grup başkanvekili İdris Ballken, Şırnak Milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ise 9 Kasım’da tutuklanmıştı.

HDPli vekillere istenen cezalar

img_0386HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve İstanbul Milletvekili Erdal Ataş hakkında beş yıla kadar, Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat hakkında ise iki yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel hakkında farklı suçlardan 10 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası istendi.

HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla ağırlaştırılmış ömür boyu ve 48 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan hakkında bir konuşmasında “suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

HDP Van Milletvekili Adem Geveri hakkında “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve 35 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu hakkında “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma” iddiasıyla üç yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında beş ayrı suçtan 11 yıldan 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ayrıca HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer hakkında “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan fezleke hazırlanarak “dokunulmazlığının kaldırılması” istendi.

29.11.2016

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.