Tahir Elçi Katledildiği Yerde Anıldı

0
1317

img_0380Diyarbakır’da geçen yıl katledilen Tahir Elçi, öldürüldüğü yerde anıldı.

Elçi’nin vurulduğu Yenikapı Sokak’ta bir anma töreni düzenlendi. Anma töreni, bir yıldan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle, Elçi’nin vurulduğu yerden 100 metre ileride yapıldı. Törene Elçi’nin eşi Türkan Elçi, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Meral Danış Beştaş, Ahmet Yıldırım, İmam Taşçıer ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve avukatlar katıldı.

Ardından Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nde salon etkinliği gerçekleştirildi. Elçi’nin fotoğraflarının asılı olduğu salonda, program Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen’in konuşması ile başladı.

img_0382Elçi’nin eşi Türkan Elçi “Tahir’in katledilmesi bir milattı, ondan sonra huzurlu bir gün geçiremedik.O gitti ve ardından bir kent yıkıldı. Tahir; genç ölümlerin yetim çocukların gözyaşlarına, faili meçhullerin aydınlatılmamasını yüreğinin ta derininde hisseden biriydi. Sürekli ‘Gittikçe Halep kentinin yaşadıklarını yaşayacağız’ diyordu. Ne yazık ki içinde olduğumuz felaketi duyurmada tek başına kaldı.” dedi.

Anma Etkinlikleri

İstanbul’da; Birleşik Haziran Hareketi Hukukçuları, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, Halkevleri Hukuk Dairesi, Hukukta Sol Tavır Derneği, Katılımcı Avukatlar, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Özgürlükçü Hukukçular Plartformu, Sosyal Hukuk çağrısıyla Bakırköy Adliyesinde toplanan hukukçular “Barış ve Adalet Elçisi Tahir Elçi’yi unutmayacağız. Em qaside aşiti u dade Tahir Elçi ji bir Nakin” pankartı açtı.

İzmir ise Emek ve Demokrasi Güçleri, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, İnsan Hakları Derneği Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde biraraya geldi. Elçi’nin posterleri ve ‘‘Tahir Elçi Sizi İzliyor’’, ‘’Tahir Elçi Ölümsüzdür’’ yazılı dövizler açıldı. İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan da basın açıklamasına katıldı.

28.11.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.