Ünlü telekominikasyon devi Ericsson IŞİD’e rüşvet vermiş

0
613

İsveç’in ünlü telekomünikasyon şirketi Ericsson hisseleri, rüşvet ve yolsuzluk skandalı bir anda yüzde 14,4 düştü. Kısa süre önce Ericsson hisseleri şirketin yüksek karları dolayısıyla yükselmişti.

Skandal 2018 yılında başlatılan bir basın soruşturması sonucunda ortaya çıktı. Soruşturma, şirket bilançosunda Irak’taki faaliyetler hakkındaki bulanık hareketlerden dolayı İsveç Televizyonu (SVT) ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Ağı ICIJ tarafından yürütüldü. Bu kurumların adlarını ünlü Pandora Papers skandalında da duymuştuk.

Ericsson yönetimi 15 Şubat tarihinde bir basın açıklaması yaparak şirketin 2011-2019 yıllarında Irak’taki faaliyetleri hakkında yaptıkları şirket içi soruşturmada kurallara ve ticari etiğe aykırı ciddi ihlaller saptandığını duyurdu. Bu ihlallerin arasında açık olmayan aracılar kullanmak, IŞİD’in kontrol ettiği yollarda gümrük ödemek, rüşvet ödemek ve hatta kimliği belirsiz yerlere para bağışı yapmak da bulunuyor. Usulsüzlükler kirli para aklamaya kadar varabileceği bildiriliyor. Soruşturmada terörist örgütlere doğrudan yardım yapıldığına dahil bir bulguya rastlanmadığı belirtildi.

Basın açıklamasında yapılan içi soruşturmada sorumlu görülenlerin işten el çektirildikleri bildirildi.

Merkezi Stockholm’da bulunan Ericsson 2012 yılında dünyanın en önde gelen üreticisiydi. Şimdi hala telekomünikasyon alanında önde gelen uluslararası şirketlerden biri görülüyor. Ericsson hisseleri yaşanan bu sarsıntı öncesinde Stockholm borsasındaki değerlerin yüzde 40’ına yakın bir değere denk düşüyordu. Daha önce çeşitli yolsuzluk ve rüşvet skandallarından dolayı yaptırımla cezalandırılan Ericsson, 6 Aralık 2019 yılında 1 milyar doları aşkın ceza ödemeye mahkum edilmişti. 10 milyar İsveç kronu ödeyen Ericsson aynı zamanda geçtiğimiz yıl 55 milyar kron ödeyerek Amerikan Vonage şirketini satın almıştı. Bu alışveriş Ericsson’un artık bir ABD şirketi sayılabileceği şeklinde yorumlandı.

Kaynak ve foto: SVT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.