Uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya’nın oğlu Rüstem Çetinkaya bakanlıktan teşvik almış

0
326

Geçtiğimiz günlerde uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya’nın liderliğini yaptığı örgüte İstanbul merkezli 9 ilde “Kafes-44” operasyonu gerçekleştirilmişti. Operasyonda Çetinkaya’nın oğlu Rüstem Çetinkaya dahil olmak üzere 43 şüpheli gözaltına alınmış, 23’ü tutuklanmış ve 20’si adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı da olan Rüstem Çetinkaya’nın şirketinin bakanlıktan teşvik aldığı ortaya çıktı. Rüstem Çetinkaya, “malvarlığı değerlerinin gayri meşru kaynağını gizlemek” ve “suç işlemek için kurulan örgüte üye olma”yla suçlanıyor. Operasyonda tutuklanan kişilerin sahibi oldukları gemiler ve ticari konteynerler ile uluslararası düzeyde uyuşturucu sevkiyatı yaptığının tespit edildiği iddia ediliyor.

Habere göre Çetinkaya’nın emniyetteki ifadesi 20 saat sürdü. Sorgu sırasında Çetinkaya madenci olduğunu ve aylık gelirinin 80 bin dolar olduğunu ifade etti. “Taşıdığım soy ismi nedeniyle kara para aklama iddiası tarafıma atfedilmiştir” diyen Rüstem Çetinkaya, “25 sene içerisinde babamla resmi ya da gayri resmi bir işlemim olmadı” iddiasında bulundu.

“Yeni lider”

Fakat iddiaya göre Urfi Çetinkaya’nın cezaevine girmesinin ardından, oğlu Rüstem Çetinkaya suç örgütünün başına geçti. Çetinkaya’nın uyuşturucu ticaretinden elde ettikleri geliri Hakkı Yaman Namlı’nın yönlendirmesiyle akladığı öne sürülüyor. Namlı, “Susurluk Raporu’nda uyuşturucudan gelen parayı akladığı” belirtilen Kuzey Kıbrıs’taki First Merchant Bank’ın sahibiydi.

Bu operasyona “Temmer Mermer”den adı karışan sadece Rüstem Çetinkaya değildi. Şirketin yöneticilerinden Arda Erel de gözaltına alındı. Erel, verdiği ifadede Rüstem Çetinkaya’nın madencilik şirketinde yöneticilik yaptığını aktardı, uyuşturucu suçlamasıyla alakası olmadığını iddia etti. Rüstem Çetinkaya’nın maden işleri için ruhsat alamadığını kaydeden Temmer Mermer Genel Müdür Yardımcısı Erel, “Rüstem Bey ruhsat alamadığı için şirket benim üzerimedir. Rüstem Bey ne dediyse onu yaptım” ifadelerini kullandı. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Erel’in sözünü ettiği şirketin adı “New Age Marble Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş.” 2020’de kurulan şirketin sahibi, Arda Erel olarak görülüyor. Şirketin Karaman’daki maden ocağı için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildiği görülüyor.

Bir diğer şüpheli ise Rüstem Çetinkaya’nın şirketinde muhasebecilik yapan Ferdi Olgunsoy’du. Olgunsoy yaptığı savunmada, “işlemlerin resmi olduğunu” iddia etti.

Bakanlıktan yatırım desteği

Temmer Mermer’in ilişkileri ise dikkat çekici. Habere göre Temmer Mermer, 1 Haziran 2022’de Sanayi Bakanlığı’nın yatırım teşvikinden yararlandı. Şirket, Afyon’a kuracağı Güneş Enerji Santralı (GES) santralı için KDV istisnası, yüzde 80 oranında vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteğinden yararlandı. Bu arada Rüstem Çetinkaya’nın 25 Ekim 2022 tarihinde kurduğu “Temmer Eksport Madencilik Dış Ticaret Sanayi ve Ticaret A.Ş.” isimli bir başka şirketi daha bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.