Vahşi Kapitalizmin Yeni Açgözlüsü Elon Musk: İşçiler 80 saat çalışsın

0
2743
Vahşi Kapitalizmin Yeni Açgözlüsü
Vahşi Kapitalizmin Yeni Açgözlüsü

Kapitalizmin ‘altın çocuğu’ Elon Musk daha fazla kan emmenin peşinde: ” İşçiler 80 saat çalışsın, kimse 40 saat çalışarak bir şeyleri değiştirmedi.”

Kapitalizmin parlatılan ismi Elon Musk, gerçek yüzünü açığa çıkardığı açıklamalarına bir yenisini ekledi.
Musk, işçilerin haftada 80 saat çalışması gerektiğini söyledi.

Sık sık hak ihlalleri yapmaları, skandallar ve kötü çalışma koşullarında üretim yapan şirketleriyle gündeme gelen Musk, işçilerin haftada 80 saat çalışması gerektiğini iddia ederek, bunun “sürdürülebilir” bir rakam olduğunu ifade etti.

İŞÇİLER BAYILANA KADAR ÇALIŞTIRILIYOR

Tesla’nın gerçek dışı üretim hedefleri koyduğu, bu hedefleri sağlamak için işçileri bayıltana kadar çalıştırdığı ve buna rağmen siparişlerini yetiştiremediği bildiriliyor.
Fabrikalarda endüstri ortalamasının üzerinde yaralanma olayları yaşanırken, şirket sıklıkla çalışanlarını işten çıkartarak yerlerine yeni işçi alıyor.

Tesla’nın şımarık ve küstah CEO’su Elon Musk, şirketlerindeki çalışma koşullarıyla ilgili soruları yanıtlarken, SpaceX, Tesla, Boring Company ve Nueralink gibi şirketlerin “Bir şeyler yapmak isteyenleri” işe aldığını savundu.
Bu sözleriyle, işlerine son verilen emekçileri, “İşe yaramaz ve çalışma isteği olmayan insanlar” olarak niteleyen Elon Musk’ın yönettiği şirketler, cinsiyetçi ve ırkçı uygulamalarla da gündeme geliyor.
Musk’ın yönettiği şirketlerden birinde çalışan ve erkeklerle eşit maaş isteyen bir kadın mühendis ve ırkçılığa uğradığını söyleyen bir siyahi çalışan uydurma gerekçelerle işten çıkartılmıştı.

Kaynak: Sol Gazete

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.