NATO GÜÇLERİ UKRAYNA’DA PERİŞAN

0
1332

Rusya, Azak Denizi’nde Ukrayna gemisine ateş açtıktan sonra Kerç Boğazı üzerindeki köprüyü bir süre Ukrayna’ya kapattı. Rusya tarafından inşa edilen köprü bu yılın Mayıs ayında açılmıştı. Olay üzerine Ukrayna’da sıkıyönetim ve savaş hali ilan edilirken AB, ABD ve NATO Rusya’yı eleştiren açıklamalar yaptı.

Ukrayna Rusya’dan 1991 Yalım’da ayrıldı. Batı ittifakı Ukrayna’yı NATO’ya ve AB’ye katarak Rusya’ya büyük darbe indirmişti. Zamanla toparlanan Rusya, 16 Mart 2014’te Kırım’ı topraklarına kattı. Şimdilerde Ukrayna’dan Rusya lehine bağımsızlık ilanları yaşanıyor. 7 Nisa’n 2014’te Donetsk’te Rusya yanlıları Donetsk Halk Cumhuriyeti aşıyla bağımsızlık ilan etmişlerdi. 12 Mayıs’ta da Lugansk bölgesi Lugansk Halk Cumhuriyeti olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Bu iki bölge 24 Mayıs’ta konfederasyon ilan etmişlerdi. Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanı Aleksandr Zaharçenko, 31 Ağustos 2018’de bombalı bir saldırı sonucu ölmüştü.

Rusya pazartesi sabah saatlerinde hem Ukrayna savaş gemilerine ateş açmış hem de üç savaş gemisini bir süre alıkoymuştu. Rusya yetkilileri gerekçe olarak karasularının ihlal edilmesini ileri sürdüler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.