Video Haber-Barış Kaya: “Kılıçdaroğlu adalet için İstanbul’a yürürken biz burada işlerimizden atıldık”

0
1179

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışırken haklarını almak için açtıkları dava nedeniyle 258 işçi hukuksuzca işten çıkarılmış, bunun üzerine işçilerin bir kısmı bu hukuksuzluğa karşı Konak Meydanı’nda bulunan Belediye binası önünde direnişe geçmişti.

Bugün, İzmir’den Odak okurları olarak direnişteki işçilere destek ziyaretinde bulunduk ve direnişçi işçiler ile durumları hakkında sohbet ettik.

“4 aya yakındır burada işimizi istediğimiz için oturuyoruz.”

Direnişçi işçilerden Barış Kaya, 4 aya yakındır işlerine geri dönmek istedikleri için direnişte olduklarını aktararak şu ifadelerde bulundu: “Mahir Kılıç arkadaşımız açlık grevinin 111. gününde. Ben, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde engelli kadrosu üzerinden çalışırken, hiçbir gerekçe gösterilmeksizin işimden atıldım. 25 yıldır çalışan kadın arkadaşlarımız, verimsizlik gibi uydurma gerekçeler ile işlerinden atıldı. Mahir arkadaşımızı işten atan belediye tazminat, ihbar, kıdem gibi haklarını dahi vermedi. Bu adaletsizliği yaklaşık 8 aydır her yerde dile getirdik. Yüzlerce işçi işten çıkarılmasına rağmen biz  burada 7-8 işçi olarak direniyoruz.

Sesimizi duyurmak için CHP Grup Başkan Vekili, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan ve en son da bizzat Kemal Kılıçtaroğlu’na bu durumu anlattık. Arkadaşımız Mahir’ın küçük kızı Yaren’e bizzat bu sorunu çözeceğine dair Tuncay Özkan ve Erdal Aksünger söz verdi.”

“Kılıçdaroğlu adalet için yürürken bizi burada işten attılar”

”Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’a hak, hukuk, adalet diye yürüdüğü sırada bizi burada işten attılar” diye belirten Kaya, sözlerini şu şekilde bitirdi: “Hak, hukuk, adalet diyenlerin kapılarının önünde bugün çok büyük bir ayıp var. İzmir’de Konak Meydanı’nda, Saat Kulesi’nin önündeki bu ayıbı duymadık, bilmiyoruz, görmedik demesinler. İktidarı aynı nedenler ile eleştirenler, bugün burada aynı şeyi yapıyorlar. Ya söyledikleri gibi yapacaklar ya da söylemeyecekler.”

03.03.2018

Odak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.