Yalçın: “Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi biraz ABD’deki Trump ile Biden arasındaki tercihi andırıyor”

0
511

Dergimizin başyazarı Hamza Yalçın, İsveç’in Helsingborg şehrinde dün (16 Mart) ‘Türkiye’de durum ve gelişmeler ve bunların İsveç’e etkisi’ konulu bir sunum yaptı ve soruları yanıtladı.

Hamza Yalçın, İsveç’in Helsingborg şehrinde çeşitli politik görüşlerden İsveçli sosyalistlerin oluşturduğu Birlik Grubu’nun düzenlediği “Türkiye’de durum ve gelişmeler ve İsveç’e etkisi” konulu toplantıda çeşitli yönleriyle Türkiye’yi tanıttı ve Türkiye’deki bazı gelişmelerle İsveç’teki gelişmelerin birbirlerini nasıl etkilediklerini tartıştı. Konuşmada AKP, Fethullahçı hareket, Avrupa’da Kürt hareketi ve Türkiye solu ile mafya ve İsveç’in NATO süreci özel yer tuttu.

Birlik Grubu (Enhetsgruppen) 1990’lı yıllarda İsveç çapında Birlik İnisiyatifi (Enhetsinitiativ) adıyla kurulmuş. Aradan geçen zamanda içlerinden Helsingborg grubu ayakta kalabilmiş. Bu toplantıları tatil zamanları dışında genelde iki haftada bir düzenli yaptıklarını öğrendik.

Tartışma toplantısı grubun dernek lokalinde yapıldı. Dernek geniş bir alana sahipti ve zengin bir kitaplığı vardı. Perşembe akşamı gibi bir zamanda yapılan toplantıda 25’e yakın sayıda insan gördük. Kadın-erkek çeşitli yaşlardan katılanlar arasındaki iki kişinin Filistinli olduğunu öğrendik. Helsingborg’dan yalnızca bir Türk katılmıştı. Türkiye’den başka kimseyi göremedik.

Toplantı kararlaştırılan saat olan 18:30’u beş dakika geçe başladı. Bir saat süren sunumun ardından Yalçın, dinleyicilerden gelen soruları cevaplandırdı. Sorular arasında Türkiye’deki seçimlerin İsveç’in NATO sürecini nasıl etkileyeceği, ABD’nin Türkiye’deki nükleer silahları, Kürt hareketi, Erdoğan’ın ekonomik politikası, Türkiye’deki Susurluk kazası sonrasında gelişen gösteriler, Erdoğan’ın iktidara yükselme süreci, İsveç’te ve Türkiye’de Türkiye solu vardı. Ayrıca İsveç’teki gerçek basın özgürlüğü de tartışıldı. Türkiye’deki durum ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi, İsveç hakim sınıflarına, medyanın yanlışlığına ve İsveç’teki Amerikancı sola eleştirici bir dinleyici kitlesiyle karşılaştık.

Katılımcıların ilgisi sebebiyle toplantının uzamasına karşı moderatör, dinleyicilerden gelen soruları sınırladı. İsveç’teki fiili basın özgürlüğü ile İsveç’in Rusya’dan korkusu nedeniyle NATO’ya katıldığı iddiasının konu edilmesi dinleyiciler arasında destek anlamında gülüşmelere yol açtı. Birlik amaçlı bir sol grup tarafından davet edilmek onurlandırıcıydı. Çıkışta konuşmacıya kitap hediye edildi. Kitaplarından da satın aldık.

Toplantı otomobil ile bir saatlik mesafedeki bir şehirde yapıldığı için öncesinden yol masrafı, kalacak yer vb soruldu. Girişte tekrarladıkları tekliflerini teşekkür ederek kabul etmedik. Ayrıca ideal amaçlarla çalışan böyle bir ilerici derneğin çalışmalarını taktir ettiğimiz için bağış kumbarasına biz de küçük bir miktar katkı bıraktık.

Toplantı öncesinde Enhetsgruppen’in toplantı hakkındaki afişi İsveç’te yaşayan Türk kadınları sosyal medya sayfasında şoven bir kadın tarafından saldırıya uğradı. Hamza Yalçın’ı, tekin bir insan olmadığı gibi ifadelerle kötüleyen şahıs yalnız kalırken bazı üyeler Hamza Yalçın’ın devrimci ve mücadeleci hayatına dikkat çektiler. Yalçın’ın İsveççe öğrenilmesi yolundaki özverili çabasının dile getirilmesi de bizi özellikle sevindirdi.

ODAK / İsveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.