Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilen Aydın-Denizli Otoyolu Projesi’ne Hazine’den ek 107 milyon dolarlık borç üstlenim taahhüdü

0
104

AKP, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) kapsamındaki Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle halkın paralarıyla patronları zengin etmeye devam ediyor. Son olarak 2020 yılında yapımına başlanan ve inşaası devam eden Aydın-Denizli Otoyolu Projesi’ne Hazine tarafından ek olarak 107.3 milyon dolar daha borç üstlenim taahhüdü verilmesi TBMM gündemine geldi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre konuyla ilgili soru önergesini İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması üzere önerge veren Karakaş, “Eşsiz tarım ürünlerinin yetiştiği ovaları kalbinden hançerleyen bir KÖİ projesi yapılsın diye, milletimizin alın teri Saray’ın müteahhitlerine aktarılıyor” ifadelerini kullandı.

Projeye 2021 yılında 869.4 milyon dolar taahhüt verildiğine dikkat çeken Karakaş, “Yurttaşın cebinden bir kuruş çıkmadan yapılacağı söylenen otoyol için devletin şirkete garanti etmiş olduğu toplam 976.7 milyon dolar oldu” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.