AKP Van’a kayyum atıyor: Yüzde 55 oy alan DEM’li Abdullah Zeydan kazandı, yüzde 27 oy alan AKP’li Abdulhat Arvas’a mazbata veriliyor

0
206

AKP kayyum operasyonlarına devam ediyor. Van Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçiminde AKP’li Abdulhat Arvas’ın neredeyse 2 katı oy alan DEM Partili Abdullah Zeydan’ın memnu hakları Adalet Bakanlığı’nın cuma günü mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz ile geri alındı.

DEM Parti’nin açıklamasına göre 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etti.

Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da YSK’ye bildirimde bulundu. YSK daha önce Zeydan’ın adaylığını onaylamıştı. 

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Adalet Bakanlığı’nın Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınması için yaptığı itiraz hakkında konuştu. Van halkının iradesinin gasp edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Doğan, partinin seçimden sonraki ilk MYK toplantısının yarın Van’da yapılacağını söyledi.

AKP’li adaya verilmesine karar verildi

Van seçiminde yaklaşık 30 puan farkla ikinci sırada yer alan AKP, Van İl Seçim Kurulu’na mazbatanın kendi adaylarına verilmesi talebinde bulundu.

AKP’nin talebi oy çokluğu ile kabul edildi. Böylece mazbata, seçimde ikinci olan parti AKP’ye verilmesine karar verildi.

DEM Parti’den tepki

DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu’nun mazbatayı AKP adayına verme kararına tepki gösterdi.

Partiden yapılan açıklamada, “Van İl Seçim Kurulu’nun oy çokluğu ile partimizin büyük bir farkla kazandığı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mazbatayı AKP adayına verme kararını reddediyoruz. Bu karar iktidarın müdahalesi ile başlatılan siyasi darbe sürecinin devamıdır” denildi.

“Ayarlanmış Van İl Seçim Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile verdiği karar hukuksuzdur, gayri meşrudur, halk iradesini tanımama kararıdır” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Avukatlarımız karara itiraz etti. Yüksek Seçim Kurulu’nu bu hukuksuzluğa son vermeye ve halkımızın iradesini tanımaya çağırıyoruz. Partimiz, üyelerimiz, halkımız ayaktadır ve bu hukuksuzluk giderilene kadar meşru ve demokratik tepkimiz devam edecektir.”

Olayı protesto eden vatandaşlara polis saldırıyor

Van’da DEM Parti’nin çağrısı üzerine toplanmaya başlayan kalabalığa polis müdahale etti. Kalabalığın üzerine TOMA’larla su sıkılırken bazı vatandaşlar plastik mermilerle vuruldu.

Van’da Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının alınması ardından DEM Parti vatandaşları Van Belediyesi önünde toplanmaya çağırdı. DEM Parti’nin çağrısıyla toplanmaya başlayan kalabalık polisin müdahalesiyle karşılaştı.

Polisin sert müdahalesiyle karşılaşan vatandaşlar “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.