Arzu Çerkezoğlu: DİSK, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacak

0
74

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri bugün yaptıkları basın açıklaması ise 1 Mayıs kararlarını açıkladı.

DİSK Genel Merkezi’nin önünde yapılan açıklamada konuşan Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, 2024 1 Mayıs’ının Taksim’de kutlanacağını belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) meydanın işçilere yasaklanmasına karşı verdiği ihlal kararını hatırlatan Çerkezoğlu, “Yüzümüzü Taksim’e dönüyoruz” dedi.

“Yaşasın DİSK, yaşasın 1 Mayıs” sloganları atılan eylemde Çerkezoğlu, “Yılın 365 günü ezilen, sömürülen, horlanan ve yok sayılan milyonlar olarak, 1 Mayıs alanlarında kendimizi ifade edecek, taleplerimizi, umutlarımızı ve tepkilerimizi dile getireceğiz, alanlarda meydanlarda olacağız. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk 1 Mayıs’ı ülkemiz için önemli bir dönemeçte kutlanacak. Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, gençlerin, kadınların hesap sorma ve değiştirme iradesini güçlü bir biçimde ortaya koyduğu, siyasi iktidarın yoksullaştırıcı ekonomi politikalarına ve hukuksuzluklarına dur dediği bir dönemde 1 Mayıs’a gidiyoruz. Emek ve Demokrasi mücadelemizin yeni bir dönemini 1 Mayıs meydanlarından başlatacağız. Ülkemizde güçlü bir tarihi olan 1 Mayıs’ı işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan örgütleyeceğiz” diye konuştu.

Ekmek, adalet, hürriyet için

“Ekmek için 1 Mayıs’a!” diyen Çerkezoğlu, şunları dile getirdi:

“Yüksek enflasyon yüzünden her gün ama her gün yoksullaşıyoruz. Tüm dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye gıda enflasyonunda açık ara birinci. Bankalar, holdingler, şirketler kârlılık rekorları açıklarken bizler yoksullaşıyoruz. Çalışanlar açlık sınırının bile altındaki asgari ücrete mahkûm ediliyor. Emeklilere bir asgari ücret bile çok görülüyor. 

Bu da yetmezmiş gibi vergi yükü hep işçinin, emekçinin, emeklinin sırtında. Adalet için 1 Mayıs’a! Mücadelemiz sadece ekmek mücadelesi değil! Demokrasi işçinin ekmeğidir, hukuk ve adalet işçinin güvencesidir.  O yüzden 1 Mayıs’ta hukuk ve adalet için mücadele ediyoruz. Adaletin ve hukukun olmadığı yerde haklarımızı demokratik yollarla savunmamız engellenir! O yüzden 1 Mayıs 2024’te Anayasa’mızda tanımlanan demokratik laik sosyal hukuk devleti için mücadele ediyoruz. Hürriyet için 1 Mayıs’a!

Ülkemizde tüm hak ve özgürlükler gibi örgütlenme özgürlüğü, ifade özgürlüğü, hak arama özgürlüğü de büyük bir baskı altında. Sendikalaşma, ifade, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakları başta olmak üzere temel hak ve hürriyetler baskıcı otoriter rejim altında kullanılmaz hele getirildi. Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz, insanca yaşamak istiyoruz! Ve Ülkemizin dört bir yanındaki 1 Mayıs alanlarında birleşme zamanıdır, diyoruz!”

Şimdi demokrasi ve Taksim zamanı

1 Mayısların bir simgesi olduğunun altını çizen Çerkezoğlu, işçilerin emekçilerin mücadelesinin, emeğe saygının simgesinin Taksim Meydanı olduğuna değindi.

Çerkezoğlu, bu yıl 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanacağının duyurusunu şu sözlerle yaptı:

“Taksim Meydanı 1977’den beri yüreğimizdeki yaradır; yeniden yasaklandığı 2013’ten beri en büyük hasretimizdir… Bu yıl, 2024 1 Mayıs’ında yüzümüzü Taksim’e dönüyoruz. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de işçilerin ve emekçilerin, 1 Mayıs’ı kendi belirledikleri, kentin en merkezi meydanlarında, İstanbul’da da Taksim’de coşkuyla kutlama hakkı vardır. Kararları herkes için bağlayıcı olan Anayasa Mahkemesi kararını verdi ve bu karar kesin: 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak her işçinin, emekçinin hakkıdır. Bu hakkı engellemek hukuk dışıdır. 

Bizlerin 1 Mayıs’ta Taksim’de olmasını engellemek hukuk tanımazlık olur, anayasal düzene karşı bir suç olur.  Anayasa’nın tanınmadığı yerde ekmek olmaz, adalet olmaz, hürriyet olmaz. O yüzden 2024 1 Mayıs’ında Taksim’de olmak ekmeğimize sahip çıkmaktır, adalete ve hürriyete sahip çıkmaktır, Cumhuriyet’e demokrasiye sahip çıkmaktır ve en önemlisi ülkemize sahip çıkmaktır. 

Ayrıca, Üyesi olduğumuz Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC 4 Mart’ta tüm dünyada kapsamlı bir ‘Demokrasi’ kampanyası başlattı. Bizler de DİSK olarak ‘Demokrasi işçinin ekmeğidir’ diyerek işyerinde, toplumda ve dünyada demokrasiyi ve aslında yeni bir toplumsal düzeni inşa etmeyi hedefleyen bu kampanyanın aktif bir parçası olacağız. Taksim’in 1 Mayıs’ta işçilere kapatılması, tüm antidemokratik uygulamaların ve hukuksuzlukların simgesi haline gelmiştir. İşçi sınıfının dünya çapında yürüttüğü ‘Demokrasi’ kampanyasına bizler 1 Mayıs’ta Taksim’de olma irademizi büyüterek güç vereceğiz. 1 Mayıs 2024’te şimdi demokrasi zamanı, şimdi Taksim zamanı diyoruz! 1 Mayıs 2024’te DEMOKRASİ ŞİMDİ, TAKSİM ŞİMDİ diyoruz! Kararımız kesindir: Bizler İstanbul’da 1 Mayıs sabahı bir elimizde karanfil, bir elimizde çocuklarımızla yüzümüzü Taksim’e dönecek ve yürüyeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.