Yoğun Bakımda olan Nuriye Gülmen Açlık Grevini Bitirmeyecek

0
1843

IMG_3164Yoğun bakıma alınan Nuriye Gülmen hakkında Dr. Benan Koyuncu açıklama yaptı. Doktor Benan Koyuncu, açlık grevinin 214. gününde olan, 12 gündür de yoğun bakımda bulunan Nuriye Gülmen için açlık grevini bitirmeyi düşünmediğini aktardı.

Muayene sırasındaki gözlemlerini aktaran Koyuncu, kontrol sırasında kolluk kuvvetlerinin odadan çıkmamak için direttiğini “Tuvaletini odada bulunan ortasında delik olan bir sandalye içine yerleştirilen poşete yapmak zorunda bırakılan Gülmen, bu esnada yanında bulunan askerler dışarı çıkmıyor. Sonrasında temizleme işlemi yapması mümkün olmayan Gülmen, bu durumun onurunu kırdığını düşünüyor ve ihtiyacı olsa bile karşılamaktan kaçınıyor” dedi.

Ayrıca Koyuncu doktor heyetinin Gülmen’le ilgili tespitlerini beş maddede sıraladı.

Doktorların tespitleri şöyle:

1. Nuriye Gülmen kaldığı koşullar içerisinde hiç hareket edememektedir. Yatağa bağımlı bir hale getirilmiştir. Daha önce refakatçisi tarafından yaptırılan eklem hareketleri artık yaptırılmamaktadır. Bu nedenle eklemlerinde kontraktür denilen hareket kısıtlılığı ve yatak yaraları oluşabilir. Kaldı ki fizik muayenesinde bası yarası dediğimiz durumun ilk bulguları oluşmaya başlamıştı.
2. Banyo yapamaması, tuvaletle ilgili daha önce anlattığımız sıkıntılar hem kişisel haklara saldırı hem de sağlık açısından olumsuz sonuçları olan bir kısıtlamadır.
3. İçeride sürekli bulunan güvenlik güçlerinin varlığı hasta mahremiyetinin ihlalinin bir göstergesidir. Bu durum enfeksiyon riskinin artmasına da sebebiyet verebilir.
4. Açlık grevindeki bir kişi aldığı su, şeker, bitki çayı, B1 Vitamini , tuz miktarı ve bunların hazırlanmasına başka bir kişinin yardım etmesi gerekmektedir. Bu koşullar içerisinde bu mümkün olmamaktadır.
5. Nuriye Gülmen’in yoğun bakıma kaldırılması için tıbbi gerekçeler nelerdir? Bu koşulları yaratanlar cezaevinde kalan bir kişinin cezaevi koşullarını arar durumda olunduğunun farkındalar mıdır?”

8 Ekim 2017

Kaynak: Diken Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.