Necdet Adalı 37 yıl önce katledildi

0
1543

814FA46B-1186-4B70-82D9-03D01B7E20A2Necdet Adalı, bundan 37 sene önce, 8 Ekim 1980 yılında 12 Eylül darbecilerinin asarak ilk katlettiği devrimci olarak ölümsüzleşti.

Kurtuluş Hareketi üyesi olan Necdet Adalı, Ankara’da bir kahvehanenin taranması olayı ile ilgili 1977 yılında gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Adalı, o sıralar Yıldırım Beyazıt Lisesi’nde okumaktadır.

Ankara’nın İsmetpaşa semtinde bulunan bu kahvehanenin taranması olayında içeride bulunduğu ifade edilen iki MİT mensubu öldürülmüş, ardından ise olaya karıştığı iddia edilen Adalı gözaltına alınarak tutuklanmıştır.

Adalı suçlamaları kabul etmemiştir. Zaten aleyhinde olayla ilgili hiçbir delile rastlanmamıştır. Mahkeme Başkanı Albay Hamdi Sevinç, Necdet Adalı’nın beyanlarının doğru olduğuna inanmaktadır.  12 Eylül faşist cuntası ise, halka gözdağı vermek için Adalı’yı idama mahkum etmiştir. Bu karar üzerine Albay Hamdi Sevinç görevinden istifa etmiştir.

İdamından birkaç gün önce anne ve babasına yazdığı mektupta “Anneciğim ve babacığım; sizlere kısaca bahsettiğim gibi hiçbir pişmanlık duymuyorum. Sizlerin de ezilen halklar uğruna verilen mücadelede katledilişimden dolayı üzülmemenizi ve bundan gurur duymanızı bekliyorum” diyen Adalı, son olarak Avukatı aracılığı ile arkadaşlarına selam söylemesini isteyerek kendi sandalyesini tekmelemiştir.

19 yaşında ölümsüzleşen Kurtuluş Hareketi militanı Necdet Adalı’nın iradesi, cesareti ve kararlılığı önünde saygıyla eğiliyor, mücadelesini ve düşlerini yol ediniyoruz.

Devrim şehitleri ölümsüzdür!

07.10.2017

Odak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.