YSK’NIN İSTANBUL KARARI VE MUHALEFETİN BİRLİĞİ

0
1503

Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı tam anlamıyla infial yarattı. Halk protesto gösterileri düzenledi, sokaklara çıktı. “Her şey çok güzel olacak” diyenler sosyal medya paylaşımları ile gündem yarattı. Sanatçılar, aydınlar, spor klüplerinin yöneticileri, siyasetçiler ve bir kısım sermaye çevresi dahil toplumun çok çeşitli kesimlerinden tepkiler yükseldi.

31 Mart gecesinden, seçim sonuçlarının açıklanmasından beri AKP-MHP ittifakı seçimlerin yinelenmesi için ellerinden ne geliyorsa yapıyordu. Bunun için dört koldan çalıştılar; belgeler uyduruldu, gazete ve televizyon kanalları her zamanki gibi manipülasyon aracı olarak kullanıldı, büyük bir algı operasyonu geliştirilmeye çalışıldı. Seçim sonuçlarının iptaline ilişkin somut hiçbir delil bulamayınca da “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu” dediler. Ve aradan geçen onca günden sonra YSK’ya İstanbul seçimlerinin tekrarlanması kararını aldırttılar.

YSK’nın kararı Erdoğan rejiminin kararıdır. Bu ayan beyan ortadadır. Arsız rejim bir belediye başkanlığını kaybetmeye bile tahammül edemiyor. Bu yüzden yereli seçimleri ülkenin bekası meselesi yaptılar. İstanbul Belediyesi onların en önemli para ve güç kaynaklarından birisidir. Ayrıca onlar İstanbul Belediyesi seçimlerinde iktidarlarına alternatif bir muhalefet hareketi geliştiği korkusuna kapıldı. Saray iktidarı bu yüzden İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini kendileri için ölüm kalım meselesi yaptı.

31 Mart seçimleri açık şekilde toplumdaki gericilik karşıtı güçlerin dayanışması sonucunda kazanılmış bir başarıdır. Türkiye sosyalist hareketi ile CHP ve HDP’nin birliği, safları giderek genişleyen muhalefetin birliğinin sağlanmasında temel önemdedir. Bu birlik korunup geliştirilebilirse Erdoğan’ın saltanatını ayakta tutmak için başvuracağı bütün engeller aşılır.

Yaşadığımız coğrafyanın ve halklarımızın geleceği Saray diktası karşısındaki ilerici güçlerin birliğinden geçmektedir. Odak Dergisi olarak yerel seçimleri bu yaklaşımla değerlendirdik. İstanbul seçimlerinin yenilenmesini de bu yaklaşımla karşılayacağız.

Odak Dergisi – 11 Mayıs 2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.