Zırhlı Aracın Çarparak Ölümüne Sebep Olduğu Minik Efe “Asli” Kusurlu, Aracı Kullanan Polis “Tali” Kusurlu Bulundu

0
1169

Kullandığı zırhlı araçla 5 yaşındaki Efe Tektekin’i ezerek ölümüne sebep olan polise “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl ile 6 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, minik Efe’nin ölümüyle ilgili hazırlanan iddianamede zırhlı aracın değil çocuğun zırhlı araca çarptığı ileri sürüldü.

Olayın kaza olarak değerlendirildiği iddianamede, Tektekin’in “genel beden travması, kafa kemik kırıkları, beyin kanaması, iç organ yaralanması ve büyük damar yaralanmasıyla iç ve dış kanama” sonucu hayatını kaybettiğine ilişkin otopsi raporuna yer verildi.

Trafik Kazası Bilirkişi tarafından hazırlanan raporda ise, yaşamını yitiren minik Efe “kusurlu” bulundu. Raporda, Efe’nin ebeveynleri olmadan koşarak yolu karşıdan karşıya geçerken yeterince kontrol etmediği, aracın uzaklık ve hızını gözetmediği ve geçmekte olan araca ilk geçiş hakkı vermediği için “kusurlu” olduğu kanaatine yer verildi.

Bilirkişi raporunda, savcılık ifadesinde hızının düşük olduğunu iddia eden ve tutuksuz yargılanan sanık polise ilişkin ise şu ifadeler yer aldı:

“Sürücü İ. A. ise kaza mahallinin meskun mahal olması ve kavşağa yaklaştığı halde yavaşlamadığı, kavşak girişinde karşıdan karşıya geçmekte olan yayaya geçiş hakkı vermediği, aracın zırhlı olması nedeniyle hızını görüş hususunun gerektirdiği şartlara uydurmadığı, araç ve yaya trafiğine gerekli özen göstermediği, kazayı önleme adına herhangi bir fren tertibatına baş vurmadığı, sol şerit boş olduğu halde manevra yapmadığı, yaya çarpmadan önce yayayı görmeyecek kadar dalgın olduğu, özen ve dikkat yükümlülüğünü yerine getirmediği, dolayısıyla etkin dikkatli olarak araç kullanmadığından meydana gelen kazada kusurlu olduğu sonucuna varılmıştır.”

Ne olmuştu?

Diyarbakır Bağlar ilçesinde 11 Eylül 2019’da zırhlı polis aracının çarptığı Efe Tektekin hayatını kaybetmişti. Efe’nin dedesi de kendisinden 15 ay önce aynı caddede TOMA’nın çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.