”Burası Süleymancılar’ın Yurdu” ve İlk Facia Değil

0
1978

konya-yurt1Adana/Aladağ’daki kız öğrenci yurdunda çıkan yangında çocuğundan haber alamayan bir veli “Burası Süleymancıların yurdu. Yurdu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler” diyerek isyan etti.

Süleymancılar Cemaati’nin uzun yıllardır Türkiye’nin dört bir yanında kuran kursları ve yurtlar açtığı biliniyor.

1 Ağustos 2008 tarihinde Konya Balcılar ilçesindeki kuran kursunun yurdunda da Adana’dakine benzer bir facia yaşanmıştı.

Yine Süleymancılar olarak bilinen Süleyman Hilmi Tunahan Cemaati’ne ait olduğu belirlenen Boğaziçi Özel Öğrenci Yurdu’nda gaz sıkışması sebebiyle patlama oldu. Yaşanan bu faciada 17 kız öğrenci enkaz altında kalarak yaşamını yitirirken 29 öğrenci ise ağır yaralandı. Yurt olarak göründüğü için Diyanet Bakanlığı tarafından denetimi yapılmamıştı. Yaşanan faciayla ilgili ölen ya da yaralananlardan ise tek bir şikayetçi çıkmadı.

İlçe Müftüsü Mehmet Ak “Süleymancılara bağlı faaliyet gösterdiğini duydum, ‘denetliyorum’ sanılmasın diye hiç içine girmedim” diyerek bu kursların denetlenmediğini açıkça ifade etmişti.

Türkiye genelinde bu Cemaati’n işlettiği bin 700 dernek ve bin 300 yurt-öğrenci pansiyonu olduğu belirtiliyor. Bu kurs ve yurtlar “Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği’ne bağlı olarak çalışıyor. Bu nedenle de gerekli denetimine tabii tutulmuyor.

30. 11. 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.