12 Eylül Döneminin İşkencecisi Öldü

0
1005

12 Eylül döneminde Mamak Askeri Hapishane Komutanı olan işkenceci Albay Raci Tetik hayatını kaybetti.
Tetik, 4 yıl yönettiği hapishanede yapılan işkencelerin baş sorumlusu olmasına rağmen yargılanmadı bile.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, uzun yıllardır İstanbul’da özel bir bakım merkezinde kalan emekli Albay Raci Tetik, cuma günü akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Tetik için bugün Selimiye Camii’nde öğle namazının ardından askeri tören yapılacağı belirtildi.

Anayasanın geçici 15. maddesinin kaldırılmasından sonra 12 Eylül döneminde yapılan işkencelere ilişkin açılan soruşturma kapsamında 2013’te ifade veren Raci Tetik, “Cezaevinde görev yaptığım sürede Askeri Cezaevi Yönetmeliği’nin gereklerini yerine getirdim, disiplini sağladım. Görevim süresince cezaevine 30 binin üstünde tutuklu girip çıktı, kimseye işkence yapmadım, emrimde çalışanlara da işkence yapma talimatı vermedim.” demişti. O dönemde emrinde yüzlerce personel olduğuna işaret eden Tetik, hepsinin tek tek ne yaptıklarını bilemeyeceğini söylemişti. Savcılık, soruşturma sonucunda 30 yıllık zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle Tetik hakkında takipsizlik kararı vererek, dosyayı kapatmıştı.

Binlerce insana yapılan işkencenin baş sorumlusu olan Tetik döneminde, ağabeyi Muzaffer Erdost ile gözaltına alınan yayımcı İlhan Erdost, 7 Kasım 1980’de, Mamak Askeri Hapishanesi’nde işkenceyle öldürülmüştü. İşkence sırasında Erdost’un, “Artık dövmeyin, sabah kızlarımı öpmeden çıktım.” sözleri hafızalarda yer etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.